Z początkiem 2025 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, zmieniające wykaz urządzeń, na które w podatku dochodowym od osób fizycznych może być udzielona ulga termomodernizacyjna. Nowe przepisy rozszerzają ją o:
- zakup i montaż magazynu energii lub
- zakup i montaż magazynu ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania.
- W dotychczasowej interpretacji wątpliwości budziła możliwość wsparcia zakupu i montażu magazynów energii. Uznawano, że jeżeli magazyn energii jest sprzężony z instalacją OZE, np. panelami fotowoltaicznymi, to stanowi część tej instalacji i wydatki poniesione na jego zakup i montaż mogą być odliczone od podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwości występowały natomiast w sytuacji, gdy podatnik nabywał sam magazyn energii (w tym magazyn ciepła) - wyjaśnia resort klimatu.
Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.
- Maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 tys. zł - uściśla MKiŚ.
Oprócz zakupu i montażu magazynów energii lub ciepła, z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać również w przypadku ocieplenia budynku, wymiany źródeł ciepła na źródła niewykorzystujące paliw kopalnych, wymiany okien i drzwi, zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych itp.
