Ulica Ogrodowa to ważny trakt nie tylko dla mieszkańców Kruszyna. Tędy prowadzi wygodny dojazd do lokalnego targowiska, a także do sąsiedniej miejscowości - Dąbrówki Nowej. Obecnie korzystanie z tej drogi nie jest łatwe. Połowa jezdni wyłączona została z ruchu. Jest to duże utrudnienie zarówno dla kierowców, jak i pieszych, którzy dzielić się muszą wąskim pasem drogi i ustępować sobie nawzajem.
Największa inwestycja
- Jest to największa inwestycja drogowa realizowana obecnie w gminie Sicienko, ale też jedna z większych w województwie kujawsko-pomorskim – podkreśla Piotr Chudzyński, wójt Sicienka.
- Tylko cztery drogi w regionie dostały dofinansowanie. Nasze zadanie znalazło się na pierwszym miejscu. Dzięki temu otrzymaliśmy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – wyjaśnia włodarz gminy.
- To drugi przypadek, gdy gminny projekt znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu wojewódzkim. Wcześniej stało się tak w przypadku prac na drodze: Sicienko - Dąbrówka Nowa – informuje wójt.
To Cię może również zainteresować
Modernizowany odcinek: Kruszyn- Dąbrówka Nowa ma 3,5 km. Pracy dużo, bo przekładana jest cała infrastruktura. Trakt nie tylko zyska asfaltową nawierzchnię o szerokości 5,5 m, powstaną też chodniki, które w części niezamieszkałej przechodzić będą łagodnie w ścieżkę rowerową. Przy okazji budowana jest kanalizacja deszczowa.
To ważne zadanie gmina zdecydowała się zrealizować w dwóch etapach. Połowa traktu – od strony Dąbrówki Nowej – jest już gotowa. Obecnie trwa budowa odcinka od strony Kruszyna w kierunku Dąbrówki Nowej, który obejmuje także przebudowę skrzyżowań, w tym z drogą krajową nr 10. Koszt całego przedsięwzięcia pokaźny, przekracza 12,5 mln zł brutto. Realizację gmina powierzyła wykonawcy z Nakła.
Jak długo korzystanie z ul. Ogrodowej w Kruszynie wiązać się będzie jeszcze z utrudnieniami? - Prace powinny zostać zakończone do 30 listopada – słyszymy w Urzędzie Gminy Sicienko.
W Wierzchucinku budują parking
Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie jesienną porą spotkać można drogowców. Prace prowadzone są także w Wierzchucinku, nieopodal jeziora i gminnej plaży „Pod Wierzbami”. Trwa tam budowa dużego parkingu na 200 miejsc postojowych. Jego powstanie powinno definitywnie rozwiązać problem parkowania nad jeziorem.
W minionym sezonie plażowicze korzystać mogli z parkingu usytuowanego blisko wody, na którym mieściło się 50 pojazdów. Potrzeby były jednak większe, stąd decyzja o budowie kolejnego, w nieco dalszej odległości.
- Wykonawca zapewnia, że zadanie zostanie zrealizowane do końca kwietnia – informuje nas Piotr Chudzyński.
Dla bywalców kąpieliska „Pod Wierzbami” są związku z tym dwie wiadomości. Dobra jest taka, że wreszcie będzie gdzie postawić auto, zła – że i tu samorząd prawdopodobnie wprowadzi latem opłaty parkingowe. Dlaczego?
- Z naszych analiz wynika, że okoliczni działkowcy mają ograniczone możliwości parkowania u siebie. Oni by nam w połowie parking zajęli. Stąd konieczność wprowadzenia opłat. Będą ona prawdopodobnie symboliczne, niższe niż na istniejącym już parkingu – słyszymy od władz gminy.
To Cię może również zainteresować
Tymczasem w urzędzie trwają przygotowania do kolejnych inwestycji drogowych. - Złożyliśmy wniosek na drogi w Osówcu. Chodzi o ul. Gwarną i Spokojną, a także drogę w Wojnowie. Ewentualna realizacja byłaby w 2025 r. Nie wiemy jednak, czy dostaniemy dofinansowanie. Trwają starania – informuje nas wójt Sicienka.
