Tę unikatową fotografię otrzymaliśmy od pana Romana Miernika.
- Na zdjęciu nie ma nikogo z rodziny. Z tego co wiem, mój dziadek bywał w takim "towarzystwie". Był też między innymi wydawcą książki adresowej Bydgoszczy z 1936/37. To oryginalne zdjęcie jest w moim posiadaniu - napisał w mailu pan Roman.
Sięgnęliśmy do "Historii Bydgoszczy 1920-1939" (t. II, cz.1., Bydgoszcz 1999). W rozdziale pt. "Koncentracja kapitałów - inwestycje finansowo-kredytowe i banki" Ryszard Sudziński pisze, że w chwili powrotu Bydgoszczy do Macierzy w mieście istniały tylko dwie polskie instytucje finansowe. Szybko jednak zaczęły powstać nowe placówki - były to głównie oddziały banków poznańskich. W 1924 r. pojawił się m.in. Oddział Banku Gospodarstwa Krajowego (działał do wybuchu wojny).
W okresie międzywojennym spośród miejscowych banków wyróżniał się Bank Bydgoski, utworzony w połowie 1921 r. przez polskich kupców i przemysłowców. Przez cały okres II RP istniała w mieście Komunalna Kasa Oszczędności, w której kapitał lokowało wiele zakładów przemysłowych i firm handlowych.
