Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unisław. Tu będziemy podglądać niebo

(PAM)
Rozpoczęła się już budowa nowego obiektu
Rozpoczęła się już budowa nowego obiektu autor
W Unisławiu ruszyła budowa jednego z 14 w naszym regionie ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Obiekt ma być gotowy do końca roku.

Jedyny tego typu obiekt w powiecie chełmińskim wyrośnie w Unisławiu przy Zespole Szkół.
- We wszystkich miejscowościach powstanie identyczne obserwatorium - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa. - Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów.

W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz tarasem obserwacyjnym.

Pod kopułą i na tarasie

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.
W Unisławiu obiekt buduje firma Termsaih z Bydgoszczy.
- Od kilku dni na miejscu prowadzimy prace ziemne - tłumaczy Waldemar Hołdyń, szef firmy. - Teraz wykonujemy zbrojenie fundamentów, które zostaną zalane w najbliższych dniach.
Ze względu na oryginalny kształt obiektu wykopy pod fundamenty prowadzone były ręcznie.

Poczekają na kopułę

- Do początku listopada powinniśmy mieć gotowy obiekt w stanie surowym zamkniętym - dodaje Waldemar Hołdyń. - Czekamy na kopułę, która jest dość nietypowym elementem i na zlecenie urzędu marszałkowskiego ma być wykonana przez firmę ze Słupska. Z moich informacji wynika, że pierwsza kopuła ma być gotowa w grudniu. Taki sam obiekt teraz budujemy też w Złejwsi Wielkiej, jeszcze nie wiem, gdzie zamontujemy pierwszą kopułę.

Optymistyczny scenariusz zakłada oddanie do użytku obiektu do końca tego roku, ale w tej sprawie nic nie jest jeszcze przesądzone. Bydgoska firma identyczne obiekty zbuduje też w Świeciu i Gostycynie. Łączna wartość wszystkich inwestycji na 14 obiektach to 3,43 miliona złotych. Budowa jednej "Astro-bazy" będzie kosztować około 245 tysięcy złotych.

- Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują- mówi marszałek Piotr Całbecki. - Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski ale też Europy i świata. Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych. Już niedługo tysiące uczniów będzie mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania. To świetny sposób na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży.

Obiekty mają być dostępne również dla starszych mieszkańców. Teraz Urząd Marszałkowski szuka firmy, która wyposaży obserwatoria w sprzęt astronomiczny. Zamówienie obejmie zakup w pełni zautomatyzowanego teleskopu głównego, teleskopu do obserwacji słońca, lornetek, okularów, soczewek i innego sprzętu.
Budynki "Astro-baz" wraz z wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska