Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Mikołaja Kopernika ma powiększyć się o 16 wydział, w którego skład wejdą politologia i stosunki międzynarodowe z ugruntowaną już pozycją oraz najmłodsze dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Teraz Instytut Politologii należy do Wydziału Humanistycznego, a stosunki międzynarodowe do Wydziału Nauk Historycznych.
Oba kierunki siedzibę mają jednak w tym samym miejscu, czyli przy ul. Batorego, wraz ze wspólną kadrą naukową i obszarami badań.
Rady obu wydziałów przegłosowały uchwały o likwidacji instytutów.
Na nowym Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych od 2010 roku powinien rozpocząć się nabór na dwa kolejne kierunki, które są nowością na naszym rynku edukacyjnym, czyli bezpieczeństwo wewnętrzne i studia wschodnioeuropejskie.
Bezpieczeństwo europejskie będzie szkolić ekspertów dla policji, straży pożarnej i innych służb, natomiast studia wschodnioeuropejskie mają kształcić specjalistów znających się na sprawach byłego Związku Radzieckiego.
- Tych pięć kierunków w ramach nowego wydziału będzie miało, jak sądzę, wystarczającą liczbę chętnych, by stworzyć silny wydział z ponad 2 tysiącami studentów. W tej chwili w obu istniejących instytutach studiuje około 1700 studentów - powiedział nam jeden z profesorów z instytutu, który wejdzie w skład nowego wydziału.
Na Wydziale Humanistycznym, gdzie kształcą się filozofowie i socjologowie od najbliższego roku akademickiego powinny ruszyć też kognitywistyka i polityka społeczna. Na nim pozostaną również Międzywydziałowe Studia Humanistyczne.
Wydział Nauk Historycznych jest większą jednostką. Bez stosunków międzynarodowych będzie teraz prowadził sześć kierunków: historię, historię sztuki, archeologię, etnologię, archiwistykę i zarządzanie dokumentacją oraz informację naukową i bibliotekoznawstwo.