- "Szkoła Patentów na UTP" skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej naszego regionu - mówi Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy UTP. - Nasz uniwersytet w rankingach Urzędu Patentowego należy do najlepszych uczeni pod względem liczby składanych i uzyskiwanych patentów. Dlatego też z inicjatywy prorektora ds. nauki prof. Stanisława Mrozińskiego przygotowana została „Szkoła”. Znalazła ona poparcie zarówno Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika, przedstawicieli Urzędu Patentowego, prezesa Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Macieja Krużewskiego oraz Tadeusza Wilczarskiego z Polskiego Stowarzyszenia Wynalazców i Racjonalizatorów.
Podczas wtorkowej konferencji zaprezentowana została idea przedsięwzięcia. Uczestniczyło w niej wielu dyrektorów szkół średnich z naszego województwa.
Zobacz również: Muzeum pełne techniki. Nowość na UTP w Bydgoszczy
- Najważniejszym przesłaniem "Szkoły" jest rozbudzenie wśród młodzieży kreatywności, innowacyjności i przekonania, że patentowanie nie jest skomplikowane - wyjaśnia rzecznik UTP. - W jej ramach planowane są zajęcia warsztatowe w zainteresowanych szkołach średnich. Prowadzić je będą specjaliści z różnych wydziałów naszej uczelni. Będą wspomagać i inspirować młodzież do podejmowania wysiłku nad opracowywaniem własnych pomysłów i doprowadzeniem ich do zastrzeżenia wzorem użytkowym, przemysłowym lub opatentowaniem. Najlepsi, najbardziej aktywni uczniowie wezmą udział w zajęciach bezpośrednio w murach uczelni z Rzecznikiem Patentowym.
We wtorek zaprezentowane zostało również elektroniczne narzędzie wspomagające proces przygotowania dokumentacji niezbędnej do zastrzeżenia pomysłu oraz służące do monitorowania całego procesu. Nad całym procesem opracowywania takiej dokumentacji nadzór będzie miał rzecznik patentowy UTP, który będzie wspierał autorów od początku aż do złożenia tzw. zastrzeżenia.
Jak zaznaczali organizatorzy dzisiejszego wydarzenia i pomysłodawca: - Liczymy, że duże zainteresowanie wśród dyrektorów szkół jest zapowiedzią dobrej współpracy w tym zakresie.
Przeczytaj też: Twórcy w Polsce mają trudne życie
Podczas konferencji zapadła również ważna dla naszego województwa decyzja w sprawie organizacji "Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Dotychczas organizacją i nadzorem nad przebiegiem tej olimpiady zajmowało się Polskie Stowarzyszenie Wynalazców i Racjonalizatorów z siedzibą w Gdańsku - wyjaśnia Bromberek. - Dziś ustalono, że Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy przejmie całość spraw organizacji olimpiady w regionie. Tak więc już tegoroczna edycja tego konkursu będzie organizowana przez naszą uczelnię.
Po konferencji goście mogli zwiedzić nowoczesne laboratoria wydziałów na uczelni.
„Gazeta Pomorska” sprawuje patronat medialny nad „Szkołą Patentów na UTP”.
