Wakacyjny wypoczynek organizowany jest w ramach unijnego programu „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Bierze w nim udział bydgoski uniwersytet, który opracował projekt „Mali odkrywcy na tropie nauki”.
- Ma on dwa najważniejsze zadania – mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Pierwszy to prowadzenie zajęć, warsztatów w ciągu roku szkolnego. Dla dzieci z całego regionu odbywają się one w ciągu tygodnia. Zajęcia proponujemy również uczestnikom sobotniego Uniwersytetu Dziecięcego, działającego przy naszej uczelni. Drugi ważny punkt projektu do Letnia Szkoła Kreatywności, która odbywa się w wakacje. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy ją w ubiegłym roku i powtórzyliśmy pomysł tego lata.
Do swojej „Letniej Szkoły Kreatywności” - bo taką nazwę noszą kolonie – UTP zaprosił 50 dzieci z miasteczek i wsi w regionie, m.in. ze Żnina i okolic, z Nowej Wsi Wielkiej, Kozielca, Serocka, Pruszcza, Działynia. Koloniści mieszkają w akademikach w Fordonie.
Program kolonii obejmuje po 30 godzin zajęć z programowania robotów, botaniki i biologii oraz plastyki. - Dzieci zostały podzielone na trzy 15-osobowe grupy i przez sześć dni mają pięć godzin zajęć na uczelni – wyjaśnia dr Bromberek. - Największą atrakcją są zajęcia z programowania i budowania robotów. Dzieciom sprawia to wielką frajdę. Oprócz tego proponujemy im zajęcia sportowe, rekreacyjne, a także poświęcone sztuce teatralnej.
Wakacje z UTP trwają dwa tygodnie. Oprócz uczestniczenia w interesujących zajęciach, koloniści mają także okazję poznać ciekawe miejsca w Kujawsko-Pomorskiem. Dzieci były już m.in. w myślęcińskim zoo. Oprócz zwiedzania Bydgoszczy, zaplanowano także wyjazd do Młynu Wiedzy w Toruniu czy na zamek w Golubiu-Dobrzyniu. - W ostatnim dniu pobytu uczestnicy naszych kolonii spotkają się z dziećmi z Turcji, które odwiedzają nas w ramach współpracy UTP z uczelnią w Izmirze. Będzie to okazja do tego, aby poznać nieco odmienną kulturę i spędzić czas z rówieśnikami z innego kraju – dodaje rzecznik.
Zobacz także wideo: Pit 0 dla młodych
