To co cieszy przedsiębiorców, to to że podczas realizacji inwestycji handel będzie przebiegał bezkolizyjnie. - Dla nas było ważne, aby osoby które będą musiały się przenieść na czas budowy otrzymały zastępcze kontenery w innym miejscu tak by nie było konieczności zamykania czy przerywania działalności. To udało się wypracować - mówi jednej z hurtowników. - Czekamy teraz na rozpoczęcie prac, aby jak najszybciej móc przenieść się do nowej hali.
W uroczystości podpisania porozumienia, która odbyła się w refektarzu Ratusza wzięła Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. To właśnie do minister Gembickiej zwrócili się o wsparcie hurtownicy gdy rok temu nie mogli dojść do porozumienia z władzami Grudziądza. - Inwestycja ta, to odpowiedź na apel hurtowników, sprzedawców, osób które na co dzień korzystają z tej giełdy - podkreśla minister Gembicka. - Przypomnę, że były pewne plany likwidacji giełdy, na szczęście udało się dojść do porozumienia pomiędzy stowarzyszeniem reprezentującym przedsiębiorców a prezydentem. Kolejnym krokiem było złożenie wniosku do programu Polski Ład o dofinansowanie budowy nowej hali targowej wraz z infrastrukturą drogową. Pieniądze zostały przyznane. Zapewnią one nowoczesne miejsce dla hurtowników na miarę XXI wieku.
Minister Gembicka: - Konsumenci mają dostęp do świeżej żywności, rolnicy miejsce zbytu
Minister Gembicka zauważa, że ministerstwu rolnictwa zależy na tym aby kupować bezpośrednio od rolników. - Skrócenie łańcucha dostaw realnie przekłada się na niższe ceny a jednocześnie zapewnia wyższe zyski dla sprzedawców - uważa minister Gembicka. I dodaje: - Dla nas ważne jest też to, że takie targowisko funkcjonuje w mieście. Z jednej strony mieszkańcy - konsumenci mają dostęp do zdrowej, świeżej żywności a z drugiej strony rolnicy mają miejsce zbytu.
Budowana hala targowa będzie miała 5 tys. metrów kw. Zostanie połączona ciągiem komunikacyjnym. Ponadto wokół powstanie układ drogowy, tzw. łącznik. - Nieopodal bowiem będzie także budowana nowa strażnica - przypomina prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski. - Całe przedsięwzięcie poprawi skomunikowanie tej części miasta, a przede wszystkim poprawi jakość handlu i da impuls rozwoju giełdy na wiele lat.
Inwestycja będzie etapowana. Najpierw powstanie hala A, następnie hala B. W treści porozumienia czytamy m.in., że miejsca przenosin pawilonów na których będą posadowione hale wskaże MPGN, czyli zarządca targowiska a koszty przeniesienia bądź rozbiórki obiektów handlowych pokryje gmina-miasto wspólnie z MPGN-em. Ponadto obecni dzierżawcy nie będą musieli występować o pozwolenie na rozbiórkę dotąd użytkowanych pawilonów.
Pierwsza hala targowa powinna powstać w drugiej połowie 2023 roku
Przedsięwzięcie w 95 proc. finansowane będzie z puli Polskiego Ładu. Samorząd wydał pieniądze na wykonanie dokumentacji projektowej. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie: budowy miejskiej hali targowej wraz z infrastrukturą drogową o łącznej długości około 350 m wraz z budową skrzyżowania.
Droga stanowić będzie podstawowy układ komunikacyjny, zapewniający dojazd do wybudowanej hali targowej od strony ul. Łyskowskiego. W celu polepszenia warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnienia płynności ruchu w obrębie hali, przewidziano budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym z ul. Łyskowskiego. Budowa drogi udostępni nowe tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową oraz usługową. Rozwiązanie to także stanowić będzie dojazd do budowy nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej.
Pierwsza hala A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem powinna być wybudowana w drugiej połowie 2023 roku, budowa hali B powinna rozpocząć się jesienią 2023 roku.
- Po wielu latach tak ważna inwestycja wreszcie zostanie zrealizowana. To ogromny krok ku rozwojowi i wspieraniu lokalnych i okolicznych przedsiębiorców - podsumowuje Krzysztof Kosiński, radny PiS-u który od początku sporu pomiędzy handlowcami a władzami Grudziądza, wspierał hurtowników w ich dążeniach do budowy nowej hali.
Jest porozumienie w sprawie budowy hali targowej w Grudziądz...
