Upadła Przychodnia "Leśna" w Bydgoszczy. Miliony ze składek ubezpieczonych "nie wystarczyły"

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Zaktualizowano 
Dziś mija termin zgłaszania ofert w przetargu na najem ­obiektu przy Czerkaskiej 22. - NFZ, mając na uwadze dobro pacjentów, <br>niez­wło­­cznie rozpatrzy wniosek nowego podmiotu i podpisze­ umowę, która pozwoli na powrót POZ - zapowiada Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego NFZ.
Dziś mija termin zgłaszania ofert w przetargu na najem ­obiektu przy Czerkaskiej 22. - NFZ, mając na uwadze dobro pacjentów, niez­wło­­cznie rozpatrzy wniosek nowego podmiotu i podpisze­ umowę, która pozwoli na powrót POZ - zapowiada Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego NFZ. Dariusz Bloch
- Pieniędzy z kontraktu z NFZ nie wystarczyło. Budynek jest ogromny, przeprowadziliśmy za prawie milion złotych remont. Zamknięcie przychodni dla nas też jest dramatem. Bardzo niedobrze się z tym czuję. Nikomu z nas nie zależało na tym, aby tak się stało - mówi "Pomorskiej" Kazimierz Mulczyński, prezes NZOZ "Leśna", spółki, która jest w upadłości.

1 lipca właściciele NZOZ „Leśna” nie wpuścili do budynku przychodni komisji ADM, która miała przejąć obiekt. Byli pracownicy przychodni pozostają bez świadectw pracy, bo podobno nie ma kto ich wypisać. Do bydgoskiego NFZ ciągle napływają skargi od pacjentów, którzy nie dostali swojej dokumentacji medycznej.

W liczącej pół wieku przychodni przy ul. Czerkaskiej 22 (Bydgoszcz, Osiedle Leśne) nie było takiego dramatu (piszemy o tym od kilku miesięcy). Po wypowiedzeniu przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ kontraktu na poradnie specjalistyczne i podstawową opiekę zdrowotną (POZ) stało się jasne, że dni lecznicy są policzone.

Pod koniec czerwca na drzwiach wejściowych przychodni pojawiła się kartka, że NZOZ„Leśna” została zamknięta. I że 5 lipca (to dziś), w drodze przetargu, zostanie wyłoniony nowy użytkownik budynku, który będzie informował o udostępnieniu pacjentom kartotek.

W dniu, w którym Fundusz zerwał kontrakt (29 maja), spółka ADM wypowiedziała "Leśnej" umowę najmu. Powód? Ogromne zadłużenie z tytułu niepłacenia czynszu. Termin opuszczenia nieruchomości wyznaczono na
30 czerwca.

- 1 lipca (poniedziałek) komisja odbiorcza zastała drzwi zamknięte. Mimo że wewnątrz budynku ktoś był, nasi przedstawiciele nie zostali wpuszczeni do środka. I nikt do nich nie wyszedł. Tego się nie spodziewaliśmy - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka prasowa ADM.

2 lipca ADM wysłał pismo, w którym wezwał właścicieli spółki do natychmiastowego opuszczenia budynku. - Jeśli nie będzie reakcji, występujemy do sądu o wydanie nakazu eksmisji. Na Czerkas­kiej 22 pojawi się komornik - zapowiada Marszałek.

Jak się dowiadujemy, przedziwna gra właścicieli „Leśnej” obraca się przeciwko nim. - To nie poprawia ich sytuacji, ponieważ naliczane są kolejne płatności za bezumowne korzystanie z obiektu - słyszymy od
rzeczniczki ADM.

Kazimierz Mulczyński, prezes NZOZ „Leśna” (w upadłości) tym razem nie odmówił nam krótkiej rozmowy telefonicznej. Pytany, dlaczego nie przekazał ADM budynku, mówi, że nie ma gdzie przenieść tego, co zostało w przychodni (chodzi m.in. o dokumentację medyczną, sprzęt).

- To nie można było inaczej sprawy załatwić? Przecież grozi eksmisja?- pytamy.
- Nie chcemy dopuścić do eksmisji - zapewnia prezes. - Nie byliśmy jednak w stanie usunąć tego, co jest w przychodni.

Pytany, czy nie ma wyrzutów sumienia, bo jest odpowiedzialny za horror, jaki zgotował pacjentom, wyznaczając tylko dwa dni na wydawanie kartotek, odpowiada... pytaniem: - Czy rzeczywiście wszyscy musieli ją dostać? Przecież przychodnia będzie tu działać. Poza tym zabrakło personelu.

- W tak wyjątkowej sytuacji członkowie zarządu mogli usiąść w rejestracji i obsługiwać pacjentów! - sugerujemy.

- To nie takie proste - mówi Mulczyński.

Byli pracownicy przychodni, w tym m.in. fizjoterapeuci, alarmowali nas w ostatnich dniach, że nie wiedzą, jaki jest ich status: czy zostali zwolnieni, czy może powinni sami się zwolnić z art. 55 Kodeksu Pracy.

- 1 lipca prezes mówił, że mamy sprzątać przychodnię lub porządkować kartoteki. Skandal, zważywszy, że za czerwiec nie dostaliśmy pensji - mówi była pracowniczka Zakładu Rehabilitacji Leczniczej.

Mulczyński zaprzecza, by domagał się sprzątania budynku. Natomiast porządkowanie kartotek nazywa „propozycją”. Zapewnia, że pracownicy otrzymają świadectwa pracy.

Dlaczego nie mogą dostać ich „od ręki”? - Bo jedyna upoważniona do tego osoba jest na zwolnieniu - tłumaczy.

Byli pacjenci nie przestają dopytywać się o swoją dokumentację. Potwierdza to Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa bydgoskiego NFZ.

- Skargi wciąż spływają. Sprawa została skierowana do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w którego kompetencji jest podjęcie stosownych działań - mówi Nawrocka. - Przypomnę, że 10 czerwca, powiadomiliśmy Biuro RPP o zbiorowym łamaniu praw pacjenta w przychodni „Leśna”, w postaci utrudnionego dostępu do dokumentacji medycznej.

I wreszcie sprawa najważniejsza (nie licząc zdrowia i życia pacjentów „Leśnej”, które - nie tylko w teorii - było i jest poważnie zagrożone). Pieniądze!

Jak się dowiadujemy, w 2018 r. z tytułu kontraktu dla poradni specjalistycznych (bez stomatologii i rehabilitacji) NZOZ„Leśna” uzyskała 709.446,99 zł, natomiast za 5 miesięcy tego roku - 186.127,74 zł. W przypadku POZ (zgodnie z liczbą złożonych deklaracji pacjentów) w 2018 r. Fundusz zapłacił 1 mln 928 tys. 596,00 zł, natomiast za 5 miesięcy tego roku - 814.263 zł. Razem ponad 3,6 mln zł!!!

- Pieniędzy z kontraktu z NFZ nie wystarczyło. Budynek jest ogromny, przeprowadziliśmy za prawie milion złotych remont. Zamknięcie przychodni dla nas też jest dramatem. Bardzo niedobrze się z tym czuję. Nikomu z
nas nie zależało na tym, aby tak się stało - mówi prezes.

Od autorki

Prywatny biznes za publiczne pieniądze MUSI być pod kontrolą. Wojewódzki oddział NFZ zapewnia, że rachunki i raporty upadłej spółki otrzymał w terminie. To jednak za mało. Chcemy wiedzieć, na co naprawdę poszły miliony ze składek pacjentów. Kontrola NFZ tu nie wystarczy!

polecane: Profesor Jacek Jass: Jak zdrowo żyć, by uniknąć nowotworu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-05T21:13:43 02:00, Gość:

Przychodnie okradli PREZESI , DYREKTOR FINANSOWY I KSIEGOWA a nie pielegniarki, taka opinie mógł napisać tylko ktoś z rodziny ZLODZIEI

Dupa im się pali, to troluja

G
Gość
2019-07-05T22:37:33 02:00, maniuś:

Sowińska a kto dziś wygrał przetarg na nową przychodnię? Dlaczego o tym nie napisałaś!!! Ty Sowińska Boga się nie boisz. Zakończenie ten spektakl bo juź mało kto się tym interesuje. Jesteś zadowolona z siebie. Wszyscy wiedzą co za paskudna kreatora z ciebie jest. Szkoda o tobie pisać. Brr

Halo! Marlenka?

M
Miro

Lucyfer, porwał pachołka homo sovieticus - kacapa Alojzego Suchanka do swego kociołka, to ludzie na Osiedlu Leśnym już nie chorują.

G
Gość 1

Brawo Pani redaktor,że nagłaśnia Pani tą całą sprawę. Trzymamy za Panią kciuki.

T
Tobi

Pani Sowińska czy naprawdę pani mocodawca jest aż tak mocno rozgoryczony, że co tydzień zleca pisanie tak płytkich artykułów. To haniebne,że dała się pani wciągnąć w ten żałosny spektakl. Kończ pani wstydu oszczędź. Zainteresuje się pani sytuacją innych przychodni .

c
cypisek

A kto opiszę działania tego dyrektora finansowego co swoim działaniem doprowadził do upadku kolosa. Czy nijaki Sowińska mabielmo na oczach

G
Gość

Dlaczego w Polsce na operację zaćmy czeka się prawie trzy lata A w Czechach 1 miesiąc??

m
maniuś

Sowińska a kto dziś wygrał przetarg na nową przychodnię? Dlaczego o tym nie napisałaś!!! Ty Sowińska Boga się nie boisz. Zakończenie ten spektakl bo juź mało kto się tym interesuje. Jesteś zadowolona z siebie. Wszyscy wiedzą co za paskudna kreatora z ciebie jest. Szkoda o tobie pisać. Brr

P
Piotruś Pan

A Sowińska dalej bezkarnie zbija kapitał na upadłej przychodni. Halo Sowińska po raz kolejny wzywam do podania nazwiska mocodawców tych paskudnych artykułów. Tam zarządzał nijaki dyrektor Ronsson. Tak wynika że statutu spółki. Sowińska pisz rzetelnie!!!

t
tom
2019-07-05T14:22:06 02:00, PePe:

Zarząd tej przychodni od dawna powinien siedzieć na Wałach

Raczej księgowa i dyrektor

G
Gość
2019-07-05T10:21:38 02:00, były pacjent:

Proszę unikać pracowników z Przychodni Leśnej, bo zrujnują każdą następną, szczególnie panie z rejestracji, które wyraźnie przyczyniły się do fatalnej renomy przychodni i robiły wszystko, aby zniechęcić pacjentów do niej.

2019-07-05T12:52:39 02:00, Gość:

Zgadzam się !

2019-07-05T19:37:17 02:00, Gość:

Ale pieniądze kradł zarząd

Każdą przychodnie to zrujnuje ale : BYŁY ZARZĄD , Pożal się Boże Dyr. Finansowy i Księgowa , czyli ZŁODZIEJE a nie zwykły pracownik który niema dostępu do finansów !. Pewnie napisali taka opinię główni zainteresowani a ja mam nadzieję że właśnie nimi zainteresuje się PROKURATURA ! ha ha ha

G
Gość

Przychodnie okradli PREZESI , DYREKTOR FINANSOWY I KSIEGOWA a nie pielegniarki, taka opinie mógł napisać tylko ktoś z rodziny ZLODZIEI

G
Gość
2019-07-05T10:21:38 02:00, były pacjent:

Proszę unikać pracowników z Przychodni Leśnej, bo zrujnują każdą następną, szczególnie panie z rejestracji, które wyraźnie przyczyniły się do fatalnej renomy przychodni i robiły wszystko, aby zniechęcić pacjentów do niej.

Napisz o swojej żonie lub mężu którzy okradli NFZ, pracowników i pacjentów.

G
Gość
2019-07-05T17:36:22 02:00, Gość:

A najgorsze w tej przychodni były nic nie znaczące miotły w rejestracji.

Taka opinie mógł napisać tylko ktoś z administracji czyli ZLODZIEI

p
przyszły pacjent

złodzieje, złodzieje , złodzieje!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3