Upadłosć konsumencka - kto i w jakich okolicznościach może ją ogłosić?

NOT. i Foto Agnieszka Wirkus [email protected]
Przemysław Wolski: - Bankrutem może zostać osoba, która stała się niewypłacalna wskutek okoliczności, na które nie miała wpływu
Przemysław Wolski: - Bankrutem może zostać osoba, która stała się niewypłacalna wskutek okoliczności, na które nie miała wpływu
Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką? Co mogę zyskać, gdy zostanę bankrutem? - to niektóre pytania, które zadawali Czytelnicy podczas wczorajszego dyżuru. Doradzał im Przemysław Wolski, aplikant radcowski z Kancelarii Prawniczej "Lege artis Kuropatwiński - Lewicki" w Bydgoszczy.

- Mam kredyty w kilku bankach. Przez jakiś czas spłacałem je w terminie. Ostatnio jednak straciłem pracę. Jestem na zasiłku. Nie mam z czego płacić rat. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

- Bankrutem może zostać osoba, która stała się niewypłacalna wskutek okoliczności, na które nie miała wpływu. Przykładowo: gdy został pan zwolniony z pracy nie z własnej winy, w związku z tym ma pan mniejsze dochody, a wskutek tego nie może regulować rat kredytów. Gorzej, gdy brał pan kolejne pożyczki tylko po to, aby spłacić stare długi. Wówczas sąd może uznać, że nie ma pan prawa do ogłoszenia upadłości.

- Jeżeli będę bankrutem, jaka część mojego majątku zostanie sprzedana na poczet długów? Nie posiadam mieszkania. Czy ktoś zabierze mi telewizor lub stare meble?

 

- Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sprzedawany jest cały majątek dłużnika, w tym również jego mieszkanie. Odbywa się to w drodze przetargu. Zbyciem nieruchomości może zająć się syndyk lub - pod jego nadzorem - bankrut.

Zasadą jest, iż syndyk zbywa wszystkie składniki majątku dłużnika. Wchodzą one bowiem w skład masy upadłości. Obowiązują tu jednak wyjątki. Bankrutowi nie mogą zostać zabrane przedmioty, które są mu potrzebne do dalszego życia. Sprzedane nie będą więc w szczególności ubrania, pościele, artykuły gospodarstwa domowego, rzeczy niezbędne do nauki, opał oraz telewizor i radio. Zresztą te przedmioty nie mają zazwyczaj większej wartości.

Inaczej jest, gdy ktoś zamiast kilkunastoletniego odbiornika posiada nowy telewizor plazmowy. Taki sprzęt jest cenny. W związku z tym może zostać sprzedany, a pozyskane pieniądze przekazane wierzycielom.

Podobnie jest z meblami. Meblościanka na wysoki połysk ma małą wartość, jednak już antyk będzie mógł zostać sprzedany za pokaźną kwotę.

Trzeba też ocenić, czy samochód służy dłużnikowi do pracy. Jeżeli korzysta on z niego tylko w celach prywatnych, pewnie będzie musiał się z nim rozstać i zacząć jeździć autobusem lub chodzić pieszo.


- Gdzie powinienem złożyć wniosek o upadłość?

- Podanie należy złożyć do sądu gospodarczego, właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Składając wniosek o upadłość należy zapłacić 200 złotych. Konsumenci powinni pamiętać, że z powodu złej sytuacji materialnej mogą złożyć do sądu wniosek o zwolnienie ich z kosztów sądowych.

- Co mi grozi, jeżeli nie ogłoszę upadłości, a nadal nie będę spłacał kredytów?

- W takiej sytuacji wierzyciele mogą oddać sprawę do sądu. Jeżeli zapadnie korzystny dla nich wyrok, egzekucją długów zajmie się komornik. Może on nawet przez kilkanaście lat zabierać część zarobków konsumenta.

Tymczasem gdyby dłużnik ogłosił upadłość, spłaciłby swoje długi w zupełnie inny sposób. Najpierw zostałby sprzedany jego majątek. Jeżeli potem pozostałaby jakaś kwota do uregulowania, to opracowano by plan jej spłaty. Wówczas to sąd na wniosek dłużnika, biorąc pod uwagę jego zarobki oraz ogólną sytuację majątkową, zdecydowałby, ile pieniędzy ma co miesiąc oddawać upadły.

Plan spłaty zaległości będzie ustalany na pięć lat. W wyjątkowych sytuacjach może zostać wydłużony o dwa lata. Przez ten czas bankrut nie będzie mógł ponownie się zadłużać.

Długi, które nie zostaną uregulowane w wyznaczonym okresie, będą mogły zostać umorzone na wniosek upadłego.

Po maksymalnie siedmiu latach od ustalenia planu spłaty wierzycieli, dłużnik ma więc czyste konto i może zacząć życie od nowa.

- Wprowadził się do mnie syn z żoną i dwójką dzieci. Chłopak nie pracuje i nie posiada własnego mieszkania. Ma jednak wysokie długi. Ciągle przychodzą do niego kolejne wezwania do zapłaty. Zastanawiam się, jak wierzyciele odzyskają od syna pieniądze. Czy mogą wejść do mojego domu? W końcu syn jest u mnie zameldowany.

- Syn może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Pod warunkiem jednak, że brał kredyty, gdy był w stanie je spłacać, a teraz nie reguluje rat, bo nie zarabia. Powinien jednak udowodnić, że szuka pracy, ale dotychczas jej nie znalazł.

Gdyby syn ogłosił bankructwo, na uregulowanie zaległości zostaną przeznaczone pieniądze pozyskane ze sprzedaży wyłącznie jego rzeczy. Majątek rodziców nie powinien być brany pod uwagę.

Mimo to, gdy komornik lub syndyk zapuka do pańskich drzwi, musi pan go wpuścić do środka. Tym bardziej, że syn jest u pana zameldowany.

- Czy małżonkowie mogą razem ogłosić upadłość konsumencką?

- Nie. Każdy z małżonków musi to zrobić samodzielnie. Jeżeli mąż i żona nie mają rozdzielności majątkowej, to na spłatę długu zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży ich wspólnego mieszkania, telewizora lub innych ruchomości. Później małżonek, który nie ogłosił bankructwa, może zgłosić swą wierzytelność - na przykład odpowiadającą połowie wartości mieszkania - i wraz z innymi wierzycielami zostać uwzględniony w planie podziału funduszy masy upadłości.

W praktyce wątpliwości mogą rodzić się w sytuacji, gdy zarówno mąż i żona złożą wnioski o ogłoszenie upadłości. Należy przychylić się do stanowiska, że ich wspólna własność wejdzie w skład masy upadłości tego z małżonków, wobec którego wcześniej zostanie ogłoszona upadłość.

- Ilu wierzycieli powinno domagać się ode mnie zapłaty, abym mógł ogłosić upadłość?

- Musi być przynajmniej dwóch wierzycieli. Nie wystarczy więc, że konsument ma problemy ze spłatą jednego kredytu, choćby nawet bardzo wysokiego.

Ważne jest też, aby dłużnik posiadał majątek. Bowiem to z niego mają zostać zaspokojeni wierzyciele.

Majątek musi być wart co najmniej tyle, ile wyniosą koszty postępowania upadłościowego - na przykład opłaty: sądowe, za czynności syndyka, związane z ogłoszeniem przetargu na sprzedaż nieruchomości.

Gdy dłużnik nic nie posiada, sąd może oddalić jego wniosek o ogłoszenie upadłości.

NOT. i Foto Agnieszka Wirkus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
icta
Świadczymy usługi w zakresie prawa upadłościowego oraz restrukturyzacji zadłużenia od kilku lat.  Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej obszar praktyki się rozszerzył. Doradzamy nie tylko przy procesie wszczęcia postępowania upadłościowego ale również doradzamy jak prowadzić już wszczęte postępowania upadłościowe i naprawcze.Świadczymy pomoc zarówno na rzecz wierzycieli jak i dłużników krajowych.  Reprezentujemy klienta na wszystkich etapach postępowania upadłościowego lub postępowania naprawczego. 
 
www.icta.pl
u
upadlosc konsumencka
Czy spełniasz warunki oddłużenia w upadłości konsumenckiej ?Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd jest pierwszym, niezbędnym i najważniejszym warunkiem uzyskania oddłużenia przez niewypłacalnych dłużników. Oddłużenie w upadłości konsumenckiej nie jest dostępne dla wszystkich.Sąd może ogłosić Twoją upadłość konsumencką, jeżeli jesteś osobą fizyczną spełniającą poniższe kryteria :1) MIEJSCE ZAMIESZKANIA I POBYTU - POLSKA.Główny ośrodek Twojej podstawowej działalności tzn. centrum spraw życiowych, miejsce zamieszkania i stałego pobytu znajduje się w Polsce.2) KONSUMENT.Nie prowadzisz działalności gospodarczej tzn. nie jesteś przedsiębiorcą indywidualnym lub przestałeś prowadzić działalność gospodarczą minimum na rok przed złożeniem wniosku.3) NIEWYPŁACALNOŚĆ.Jesteś niewypłacalny, a zatem ocena Twojej sytuacji finansowej wskazuje na to, że utraciłeś trwale zdolność do spłaty swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.4) BRAK WINY W POWSTANIU NIEWYPŁACALNOŚCI.Jest to najważniejsza przesłanka określająca, kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej. Dłużnik niewypłacalny nie mógł doprowadzić do swojej niewypłacalności ani zwiększyć jej stopnia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.6) RZETELNOŚĆ DŁUŻNIKA WE UPRZEDNIEJ UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJJeżeli wcześniej toczyło się wobec Ciebie konsumenckie postępowanie upadłościowe i zostało umorzone oraz jeżeli uchylono ustalony plan spłaty wierzycieli -  nie doszło do tego z Twojej winy.7) BYŁY PRZEDSIĘBIORCA. WNIOSEK O UPADŁOŚĆ ZŁOŻONY W TERMINIEMając taki obowiązek - jako przedsiębiorca lub członek zarządu spółki kapitałowej - złożyłeś w terminie wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli jednak zasady współżycia społecznego, a w szczególności względy humanitarne przemawiają za koniecznością Twojego oddłużenia, sąd ma możliwość pominięcia tego warunku.8) MORALNOŚĆ PŁATNICZA.Sąd w odrębnym procesie prawomocnie nie orzekł, że dokonywałeś czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli. Najczęstszym przypadkiem takich czynności jest darowizna nieruchomości na rzecz osób bliskich celem uniknięcia - w zamyśle dłużnika - egzekucji z tego składnika majątkowego.9) NIE UMORZONO WCZEŚNIEJ TWOICH DŁUGÓW W UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ.Umorzenie Twoich zobowiązań musiało mieć miejsce w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką.Jeżeli spełniasz powyższe kryteria,  ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie oddłużenie,  jest realne i zależne od Twojej postawy w toku postępowania upadłościowego.Co więcej, jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, a więc sąd ogłosi upadłość konsumencką, a Ty jako upadły wywiążesz się ze wszystkich swoich obowiązków w toku postępowania upadłościowego, jako niewypłacalny dłużnik uzyskujesz PEWNOŚĆ ODDŁUŻENIA.
 
Zapraszamy na stronę www.upadlosckonsumencka.pl  
 
 
 
 
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie