Rak nerki - objawy
Raka nerki bardzo łatwo przeoczyć. Klasycznie opisywana łączna triada objawów raka nerki zdarza się stosunkowo rzadko (około 10% przypadków) i oznacza zwykle znacznie już zaawansowaną chorobę.
– Objawy raka nerkowokomórkowego, szczególnie w pierwszych stadiach, są bardzo niespecyficzne, nie wskazują wprost na źródło problemu, nie niepokoją chorego. Co ważniejsze, wczesne stadia raka nerki nie dają żadnych objawów! Ważne jest wykonywanie regularnych badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej, nawet gdy wydaje się, że wszystko jest w porządku. Osłabienie, brak sił, przewlekłe zmęczenie, nagła utrata wagi, są to z pozoru niewzbudzające podejrzeń symptomy, jednak powinny zaniepokoić. Wbrew powszechnym skojarzeniom nie wolno czekać, aż samo minie! Jeżeli coś nas niepokoi, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego – apeluje prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.
Nowotwory złośliwe stanowią poważne zagrożenie. Jednocześnie coraz rzadziej wykonujemy badania profilaktyczne.
To Cię może też zainteresować
Takie objawy to znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na raka nerki - lista
Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o rozwijającym się raku nerki. Te objawy mogą wskazywać na nowotwór nerki. Specjaliści sugerują, by zgłosić się do lekarza, jeżeli przez trzy tygodnie utrzymuje się jeden z objawów.
Oto najważniejsze oznaki, których nie wolno lekceważyć - szczegóły w poniższej galerii:
