- Na niektóre pobliskie miejscowości, takie jak na przykład Bieńkówka, spadło tyle deszczu, że na tamtejszych polach można by uprawiać ryż - powiedział we wtorek Stanisław Kulwicki, gospodarz z Borówna, koło Chełmna. - W dodatku w niektórych wsiach ulewy przeszły nawet kilkukrotnie, a w Borównie nadal jest bardzo sucho. Czterysta metrów od mojego gospodarstwa zakończyły się opady.
Pszenice usychają, rzepak przestał kwitnąć
Twierdzi, że ostatni raz deszcz spadł na jego uprawy 3 maja. - Było to dwa i pół milimetra - dodaje. - Od tamtego czasu moje pola coraz bardziej zaczynają przypominać pustynię. Najgorzej wyglądają pszenice - ozime i jare, a także jęczmień.
Rzepak, który przetrwał bezśnieżną i mroźną zimę, z powodu niedoboru wody wygląda coraz gorzej. - Liczyłem, że uzyskam około sześciu ton z hektara, ale nie ma na to szans - twierdzi gospodarz z Borówna. - Posiałem go po grochu, na gruntach drugiej klasy, więc plon powinien być dobry. Niestety na pędach bocznych z powodu suszy zaczęła się redukcja. Myślałem, że rzepak będzie kwitł do drugiego czerwca, ale już 22 maja zaczęły spadać kwiatki z zawiązanymi malutkimi strączkami.
Feliks Kowalczyk, sołtys Więzowna (gm. Koronowo) stwierdził wczoraj, że większy deszcz w jego wsi spadł 3 maja. - Od tamtego czasu trochę pokropiło, ale to co spadło, natychmiast wyparowało - dodał sołtys.
Burze nie dzielą deszczu sprawiedliwie
Sołtys Więzowna ma podobne spostrzeżenia jak gospodarz z Borówna: - Na przykład w Osielsku czy Bożenkowie sporo popadało, a naszą wieś deszcze omijają.
Zdaniem Bogdana Bąka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno - Przyrodniczego, w tym tygodniu w naszym regionie będzie nadal ciepło (chwilami nawet gorąco) i jednocześnie będzie sporo wilgoci. Ta wilgoć będzie głównie efektem burz. - Dlatego gdzieś spadnie deszczu więcej, gdzieś mniej, a miejscami będzie nadal sucho - dodaje synoptyk. - Różnice są duże - na bydgoskich Glinkach wielkość opadów w maju to 50 mm , a w pobliskim Myślęcinku - 17 mm.
Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!
W najbliższy weekend możliwe jest ochłodzenie (temperatura maksymalna do 20 stopni C), deszczu w tym czasie raczej nie będzie. W kolejnym tygodniu nastąpi stopniowy powrót gorącego powietrza i burz. Może być ich sporo, a najsilniejsze z nich spodziewane są 11 i 12 czerwca. Szans na ciągłe opady, o szerszym zasięgu niż te punktowe, na razie nie ma.
W Grubnie też widać straty na polach
GUS ocenia, że do połowy maja zaorano i zakwalifikowano do zaorania w kraju łącznie ok. 400 tys. ha zbóż ozimych (9 proc., w roku 2015 - 0,3 proc.). To efekt mroźnej i bezśnieżnej zimy. - Na naszych poletkach odmianowych w Grubnie też widać straty - mówi Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Przysieku. - Celowo nie likwidujemy tych upraw, żeby rolnicy mogli je zobaczyć podczas Dni Pola.
wideo: TVN Meteo/x-news