Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop 2023 - te wolne dni mogą przepaść w tym roku. Kiedy niewykorzystany urlop przepada?

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Wideo
od 16 lat
Urlop przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi. W zależności od stażu pracy jest to 20 lub 26 dni w roku. Czasem zdarzają się sytuacje, ze nie wykorzystamy urlopu w przysługującym nam roku kalendarzowym i dni wolne przechodzą na kolejny rok, ale mają swój termin przydatności. Jeśli nie wykorzystamy ich w wyznaczonym czasie przepadają. Zobaczcie, jakie dni wolne przepadną nam w 2023 roku.

Kodeks pracy mówi jasno o tym, że każdej zatrudnionej osobie przysługuje corocznie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma obowiązek wykorzystania tego urlopu w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Są jednak pewne wyjątki.

Koniecznie przeczytaj: Takie pieniądze można otrzymać za niewykorzystany urlop w 2023 roku. Tym osobom należy się ekwiwalent

Do kiedy pracownik musi wykorzystać zaległy urlop?

Pracownik nie może zrezygnować w urlopu wypoczynkowego w celu otrzymania rekompensaty finansowej. Rekompensata przysługuje pracownikowi dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Nie ma również możliwości przekazania urlopu osobie trzeciej. Prawo do wypoczynku jest niezbywalne.

Jeżeli pracownik nie wykorzystał dni urlopowych, musi to zrobić najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

O spełnieniu wymogu decyduje pierwszy dzień urlopu. Jeśli nasz zaległy wypoczynek rozpoczniemy 30 września, wtedy wymogi przepisu zostaną spełnione i zaległy urlop zostanie wykorzystany w terminie.

Nie oznacza to jednak, że urlop za poprzedni rok przepada po 30 września. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie dotyczące zaległego urlopu, ulegają przedawnieniu po 3 latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Pracodawca ma prawo samodzielnie wysłać pracownika na zaległy (z zeszłego roku) urlop. Państwowa Inspekcja Pracy konsekwentnie stoi na stanowisku, że zgoda pracownika nie jest konieczna. Jednak są też opinie, które mówią, że pracodawca nie ma prawa zmuszać pracownika do wykorzystania urlopu w terminie, który nie został z nim uzgodniony.

Nowe przepisy - więcej dni wolnych dla pracownika w 2024 roku

W 2024 roku będziemy mieć prawo do więcej niż 26 dni wolnych od pracy. Zobaczcie co się zmienia i komu przysługuje dodatkowy urlop w galerii poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska