Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński. Mama będzie dłużej w domu

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected] tel. 52 32 63 161
Fot. Archiwum
- Jestem w trzecim miesiącu ciąży. W przyszłym roku w kwietniu urodzę dziecko. Umowę mam na czas nieokreślony. Jaki będzie mi przysługiwał urlop macierzyński? - pyta pani Renta z Torunia. My wyjaśniamy.

Po nowelizacji kodeksu pracy, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2009 roku, urlop macierzyński można podzielić na dwie części :
- podstawowy (obligatoryjny) urlop macierzyński,
- dodatkowy (fakultatywny) urlop macierzyński.

Począwszy od 1 stycznia 2009 roku, długość podstawowego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. Nie ma już znaczenia to, czy jest to pierwszy czy też kolejny poród tej pracownicy.
Podstawowy urlop macierzyński wynosi:
- 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni - w razie urodzenia dwójki dzieci przy jednym porodzie.

Urlop dodatkowy, nieobowiązkowy

Od 1 stycznia 2010 roku panie będą miały prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Docelowo, tzn. w 2014 roku, ma on wynosić: do sześciu tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do ośmiu tygodni - w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Do tego czasu dodatkowy urlop macierzyński będzie stopniowo wydłużany.

W razie urodzenia jednego dziecka wymiar urlopu dodatkowego wyniesie w 2010 i 2011 roku do dwóch tygodni, a w 2012 i 2013 roku - do czterech tygodni. Natomiast w 2014 roku do sześciu tygodni.

Jeśli przy jednym porodzie urodzi się więcej dzieci, wymiar dodatkowego urlopu wyniesie: w 2010 i 2011 roku - do trzech tygodni, a w 2012 i 2013 roku - do sześciu tygodni. Docelowo w 2014 roku będzie to osiem tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownica może, lecz nie musi skorzystać z tego zwolnienia. Dzięki podziałowi urlopu macierzyńskiego na część obligatoryjną i fakultatywną kobieta może sama zdecydować, czy wracać już do pracy, czy też poświęcić więcej czasu na sprawowanie opieki nad maleństwem.

Będzie można pracować

Od 1 stycznia 2010 roku mama uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie mogła połączyć korzystanie z tego zwolnienia z pracą na niepełnym etacie.

Pracownica będzie mogła wrócić do pracy, lecz maksymalnie na 1/2 etatu. Możliwość taka dotyczy jedynie sytuacji, w której kobieta podejmuje pracę u swego dotychczasowego pracodawcy, czyli tego, który udzielił jej urlopu macierzyńskiego.

Podjęcie pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownicy, który powinien być złożony w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku tym kobieta powinna określić wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć dodatkowy urlop macierzyński z wykonywaniem pracy.

W czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje oczywiście zasiłek macierzyński. Jeśli jednak zdecyduje się na częściowy powrót do pracy, wysokość zasiłku zostanie pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym łączy ona korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska