Pogrzeb kombatanta Mariana Olejniczaka poprzedziła msza święta koncelebrowana, pod przewodnictwem księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Nabożeństwo odbyło się w kościele garnizonowym przy ulicy Bernardyńskiej 2. Sam pochówek natomiast nastąpił na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej 51. Szczątki złożono w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i urzędu wojewódzkiego. Na uroczysty pogrzeb zapraszał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, a także Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Marian Olejniczak (1926-1949) dorastał w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec, Jan Olejniczak, walczył w powstaniu wielkopolskim, w czasie II wojny światowej był kurierem Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorzu. Marian poszedł w jego ślady i mając 16 lat został łącznikiem Armii Krajowej.
Skazany na śmierć
W 1946 r. wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego. W kwietniu 1949 r. został ranny i aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO w wyniku obławy zorganizowanej w okolicach Złotnik Kujawskich i przekazany do WUBP w Bydgoszczy. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tegoż roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy.
Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych przeprowadzonych w lipcu 2021 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
