Urzędnicy walczą ze skutkami suszy i przepisami. Są problemy z protokołami

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy czekają na pomoc przede wszystkim po suszy, ale w gminach, gdzie w tym roku szkody na polach spowodowały także przymrozki, wystąpił problem z protokołami łączonymi. Narzekają nie tylko niektórzy gospodarze, ale i urzędnicy.

Rolnik z gm. Koronowo napisał do naszej redakcji skarżąc się na arogancję i niekompetencję w jego gminie. Poszło o pomoc po suszy. Napisał m.in.:„(...) Większość rolników z gminy nie ma nawet protokołu, bo ciągle coś jest poprawiane (...) W zeszłym  roku mieliśmy już pieniądze na  kontach, a w tym nie wiadomo  kiedy dostaniemy protokoły  aby móc złożyć wniosek do ARiMR”.

Zamieszanie w protokołach

Sławomir Marszelski, z-ca burmistrza Koronowa, wyjaśnia że w tej gminie starano się jak najszybciej powołać komisje, by umożliwić lustrację jeszcze nie zebranych plonów, bo zgodnie z wytycznymi resortu rolnictwa, tylko tak można szacować straty.
Podkreślił, że największym problemem są zmieniające się wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazane 3 października przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki wpływające na ustalenia, często już podpisanego przez komisję oraz rolnika, protokołu wystąpienia szkód.

To Cię może też zainteresować

Marszelski zauważył, że już po złożeniu części protokołów do urzędu wojewódzkiego, okazało się, że w protokole "suszowym" należy uwzględnić ustalenia wcześniejszego protokołu "przymrozkowego" (dotyczącego szkód, które wystąpiły 6 maja br., m.in. w uprawach rzepaku czy w sadach). A to niejednokrotnie miało znaczący wpływ na proc. strat w gospodarstwach.

Urzędnikom brakuje instrukcji

Wiceburmistrz Koronowa dodał:- Brak jest szczegółowej instrukcji wypełniania protokołu klęskowego i stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zmienia się w zakresie samej metodologii łączenia szkód z tytułu tych dwóch niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wyjaśnia iż „Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy niezwłocznie po otrzymaniu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pisma, dotyczącego m.in. sporządzania protokołu łącznego, przekazał to pismo do wiadomości wszystkim gminom z województwa kujawsko-pomorskiego”.

To Cię może też zainteresować

Rzecznik przypomina, że przepisy rozporządzenia z 6 września 2019 r. (zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR) przewidują udzielanie pomocy do upraw rolnych uszkodzonych co najmniej w 30 proc. upraw wystąpieniem suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
- Wynika z tego, że w latach poprzednich straty spowodowane huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią nie przewidywały udzielania pomocy, która odnosiła się wyłącznie do strat spowodowanych suszą - precyzuje Adrian Mól. - Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w przypadku, gdy dla danego producenta rolnego został sporządzony więcej niż jeden protokół z oszacowania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, należy sporządzać protokół łączny.

Inni też mają problemy

Rzecznik wojewody podkreśla, że obowiązek sporządzania protokołów łączonych wystąpił w tym roku po raz pierwszy, a stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego jest uzależnione od wprowadzanych zmian przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I dodał:- Problem ten dotyczy nie tylko gminy Koronowo, ale kilkudziesięciu gmin, w których szacowano więcej niż jedno niekorzystne zjawisko atmosferyczne.

W gminach, których rolnicy mieli oszacowane straty tylko po suszy, tych problemów nie ma.

Coraz mniej czasu na wnioski

Na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o pomoc m.in. po suszy, rolnicy mają czas do 31 października.

Jolanta Sobecka, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR: - Od 3 października 2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o udzielenie pomocy finansowej producentom rolnym poszkodowanym, w roku 2019, w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Do tej pory (do 15 bm.- przyp. red.) rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 6 867 wniosków. Dla 4 547 rolników Biura Powiatowe zakończyły weryfikację wniosków i wydały pozytywne decyzje. Łączna kwota przyznanej pomocy wynosi aktualnie 45 916 223,77 zł.

- Nie wiem kto zawinił, że jest zamieszanie z protokołami, ale liczę na wydłużenie terminu składania wniosków - dodał inny rolnik z gm. Koronowo.

__________________________________________
Agro Pomorska, odcinek 79, Forum Rolnicze 2019

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie