https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Grudziądza w internecie szukają taniego prądu i papieru

(dxc)
Grupa zakupowa działa w ramach Grudziądzkiego Parku Przemysłowego
Grupa zakupowa działa w ramach Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Archiwum GP
Uruchomienie tzw. grupy zakupowej słono kosztowało, ale projekt nie jest łatwo rozkręcić.

Cel powołania grupy zakupowej, która działa w ramach Grudziądzkiego Parku Przemysłowego jest prosty: dzięki wspólnemu kupowaniu np. energii elektrycznej czy materiałów biurowych zarówno prywatne firmy jak i np. urzędy czy szkoły mogą ciąć koszty. Idea jest prosta, ale wcielenie jej w życie napotyka przeszkody. Powód?

- Miastu podlega 60 różnych jednostek, więc koordynacja zakupów nie jest łatwa, ale pracujemy nad tym - zapewnia prezydent Robert Malinowski.

Prezeska GPP Joanna John-Błażyńska dodaje: - To trudny projekt. Mam jednak nadzieję, że z czasem będzie do niego przystępować coraz więcej podmiotów.

Strefa Biznesu

Liczą, że prąd będzie tańszy

Zakupy prowadzone przez GPP odbywają się on-line. W dużym uproszczeniu można je porównać do aukcji prowadzonych na popularnym serwisie Allegro. Właśnie przygotowywany jest taki przetarg na zakup energii elektrycznej. Kto weźmie w nim udział?

- Poza kilkudziesięcioma jednostkami miejskimi chęć wzięcia udziału w tym postępowaniu wstępnie zadeklarowały również firmy produkcyjne. Z doświadczeń innych gmin oraz miast wynika, że oszczędności mogą osiągnąć nawet ok. 20 proc. - twierdzi Joanna John-Błażyńska.

Przypomnijmy, że od kilku lat grupę zakupową, która wspólnie nabywa energię elektryczną, tworzy siedem gmin z powiatów grudziądzkiego oraz wąbrzeskiego. W ich imieniu przetargi rozstrzygają pracownicy urzędu gm. Rogóźno.

- Właśnie ogłosiliśmy takie postępowanie - mówi Henryk Szpringiel, wójt gm. Rogóźno. - Wspólne kupowanie prądu się sprawdza i opłaca. W naszym przypadku oszczędności wynoszą nawet 30 proc.

Papier i tonery do drukarek

Do tej pory w ramach naszej grupy zakupowej przeprowadzono cztery aukcje elektroniczne, m.in. dla Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i urzędu miejskiego.

Szefowa GPP informuje, że dzięki tym aukcjom zaoszczędzono m.in. na artykułach biurowych, tonerach do drukarek i chemii gospodarczej.

W toku jest kolejne postępowanie, w którym biorą udział m.in. szkoły, przedszkola oraz muzeum.

Zakup sprzętu komputerowego potrzebnego do uruchomienia grupy pochłonął prawie 280 tys. zł. Z kolei za opracowanie systemu informatycznego GPP zapłacił 475 tys. zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Za udział w aukcjach trzeba zapłacić, ale GPP - twierdzi prezes John-Błażyńska - nie będzie na tym zarabiać. Wpływy mają tylko pokryć koszty funkcjonowania grupy.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przecież miasto wyłożyło swego czasu 2 melony na grupę zakupową. Rozmyło się to we mgle? Jak zwykle robią nas w balona a my łykamy jak pelikany. Ale cóż, ciemniaki to kupią i jeszcze przyklasną!

G
Gość

To jest kamuflaż dla Parku Przemysłowego i Prezesa. Ta instytucja nie ma pomysłu dla gospodarki Grudziądza. Takie instytucje, które nie generują żadnego dochodu w normalnym kraju powinny być likwidowane a ludzie tam zatrudnieni na stanowiskach powinni przejść przeszkolenie w Urzędzie Pracy pod tyt: bezrobotny szuka pracy jak pisać CV.

G
Gość

A czy urzędnicy których jest coraz więcej, pracują i szukają tych towarów za darmo ???

G
Gość

Bzdura, nie park zapłacił tylko podatnicy zapłacili. Tyle pieniędzy wydanych po to, żeby kupić papier toaletowy i tonery do szkół i urzędu. Za ile lat zwróci się inwestycja - nigdy!!!! i jak zwykle nikt za to nie bierze odpowiedzialności. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska