MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek znacznie więcej zapłaci za prąd! Apelują o zamrożenie cen energii [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Włocławska Grupa Zakupowa przedstawiła wyniki przetargu na dostawę energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku. Proponowane ceny są znacznie wyższe, niż obecne.
Włocławska Grupa Zakupowa przedstawiła wyniki przetargu na dostawę energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku. Proponowane ceny są znacznie wyższe, niż obecne. Wojciech Alabrudziński
Włocławska Grupa Zakupowa sporządziła list skierowany do rządu w sprawie znacząco rosnących cen energii elektrycznej. Podmioty zrzeszone w Grupie Zakupowej liczą, że ceny energii elektrycznej zostaną zamrożone tak, jak pod koniec 2018 roku, bowiem rozstrzygnięty niedawno przetarg na dostawę energii na 2023 i połowę 2024 roku, opiewa na kwotę siedmiokrotnie wyższą, niż obecna!

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

W poniedziałek 5 września 2022 roku przy Centrum Kultury „Browar B.” zorganizowano konferencję prasową, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych z naszego regionu. Przedstawili ustalenia ze spotkania Włocławskiej Grupy Zakupowej, które dotyczyło rosnących cen energii elektrycznej. Przypomnijmy, że Włocławska Grupa Zakupowa reprezentuje dwadzieścia podmiotów - jednostek samorządowych, ale także przedsiębiorstw przemysłowych. Wspólnie kupują energię elektryczną. W przypadku samorządów wspólne zakupy dotyczą oświetlenia ulic i prądu na potrzeby budynków użyteczności publicznej.

Tyle za prąd w 2023 roku będzie musiała zapłacić Włocławska Grupa Zakupowa

Kilkanaście dni temu rozstrzygnięty został przetarg na dostawę energii na półtora roku – od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2024 roku. Na ogłoszenie odpowiedziała tylko jedna firma - ENERGA OBRÓT S. A. Dostarczenie energii elektrycznej do lokali i obiektów wyceniła łącznie na 49 350.635,97 zł brutto, natomiast w przypadku oświetlenia drogowego na kwotę 6 624.098,57 zł brutto. To znacznie więcej, niż Włocławska Grupa Zakupowa płaci za prąd obecnie.

- Cena, która została nam zaproponowana przez jedną spółkę, która zgłosiła się do tego przetargu przekracza siedmiokrotnie cenę, którą mamy do końca 2022 roku – mówił prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, dodając że Włocławska Grupa Zakupowa długo zastanawia się, czy podpisać umowę, czy ogłosić kolejny przetarg. - Wspólnym głosem chcemy powiedzieć, że im ten czas wydłuża się, to okazuje się, że ceny energii jeszcze wzrastają, dlatego też ta umowa zostanie podpisana.

Włocławka Grupa Zakupowa apeluje o zamrożenie cen energii elektrycznej

Podczas spotkania wypracowano też stanowisko skierowane do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wyrażono w nim brak zgody na zaistniałą sytuację.

- Energia elektryczna jest jednym z ważniejszych mediów, które mają wpływ m. in. na ceny usług. Wiemy, że w Polsce w tej chwili szaleje drożyzna. Cena energii wzrasta nam siedmiokrotnie. Podobnie wygląda cena w kwestii zakupu gazu i węgla, dlatego w wypracowanym w grupie stanowisku chcemy wyrazić, że my się z tym nie zgadzamy i prosimy o reakcję, bo prezes może podjąć określoną decyzję – tak jak podjął w 2018 roku – o zamrożeniu cen energii – zaznaczył prezydent Marek Wojtkowski.

Włodarz miasta podkreślał również, że energia elektryczna ma ogromny wpływ na ceny usług komunalnych. W związku z rosnącymi cenami prądu wyraził obawy, że przy ogromnej inflacji i szalejącej drożyźnie, cena za energię będzie dodatkowym obciążeniem dla portfeli mieszkańców.

Do kwestii zamrożenia cen energii przed kilku laty odniósł się także Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż także tym razem premier podejmie taką decyzję, jak cztery lata temu.

- Wtedy (w 2018 roku) energia zdrożała o 70 procent i została zamrożona na pół roku – przypomniał Eugeniusz Gołembiewski.

Wspomniał też, że cena energii w Europie powinna być ustalana w Europie nie tylko w oparciu o gaz, który bardzo zdrożał.

- Co prawda nasz węgiel kamienny i brunatny jest passé, ale w tej trudnej sytuacji mamy to szczęście, że w Polsce prąd powstaje właśnie w głównej mierze akurat z węgla. Stąd to nasze oczekiwanie – dodał burmistrz Gołembiewski.

Warto zaznaczyć, że choć przetarg został rozstrzygnięty, umowa nie została jeszcze podpisana. Włocławska Grupa Zakupowa postanowiła nie unieważniać przetargu, bojąc się że odrzucenie oferty może skutkować tym, że kolejne będą jeszcze wyższe. Umowę planuje jednak podpisać w najpóźniejszym możliwym terminie (termin związania z ofertą to ok. 70 dni), licząc że może do tego czasu premier zdecyduje się na zamrożenie cen energii. W najbliższych dniach planowane jest jeszcze jedno spotkanie grupy, podczas którego ustalony zostanie termin podpisania umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska