Weszły już bowiem w życie przepisy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Wprowadzają one sankcje finansowe za błędne decyzje urzędników państwowych i samorządowych. Największa grupa, która powinna obawiać się nowych przepisów to pracownicy fiskusa.
Urzędnik zapłaci roczną pensją
Urzędnik poniesie odpowiedzialność, gdy dojdzie do przyznania odszkodowania klientowi urzędu za szkodę wyrządzoną mu z rażącym naruszeniem prawa. O odpowiedzialności zadecyduje sąd.
Przeczytaj: Urzędnicy państwowi. Wkrótce dowiemy się, ilu straci pracę, ilu będzie zarabiało mniej
Kierownik jednostki, która wypłaciła rekompensatę obywatelowi za decyzję wydaną z rażącym naruszeniem prawa będzie musiał w terminie 14 dni od wypłaty odszkodowania złożyć do prokuratora okręgowego wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
Prokurator skieruje sprawę do sądu, gdy urzędnik dobrowolnie nie wypłaci odszkodowania. Odpowiedzialność urzędnika będzie limitowana do wysokości rocznych poborów.
Biznes zadowolony
Zdaniem pracodawców materialna odpowiedzialność urzędników za błędy jest koniecznością.
- Organy administracji nie stosują wobec przedsiębiorców zasady równości i są wobec swoich klientów po prostu nieprzyjazne, a postępowania administracyjne trwają w nieskończoność - mówi Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP. - Zdarzają się przypadki, że wydawane decyzje są błędne merytorycznie, co pokazują późniejsze wyroki sądów. Odpowiedzialność finansowa urzędników musi zostać wprowadzona-dodaje Piotr Rogowiecki.
Z kolei prawnicy obawiają się, że nowe przepisy mogą spowodować blokadę w administracji, ponieważ urzędnicy będą obawiali się wydawania decyzji.
Oni się nie boją
- Decyzje administracyjne są wydawane od wielu lat i będą wydawane. Nowe przepisy nie wpłyną na urzędników. Nie sparaliżuje ich strach - zapewnia Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Jednak zdaniem ekspertów uzyskanie odszkodowania może być trudne z uwagi na długotrwałe i trudne postępowanie procesowe. W rezultacie zadośćuczynienia mogą być rzadko przyznawane.
Przeczytaj: Program Leader. Polska zwróci 2,5 mld zł dotacji?
- W tej chwili nie mamy żadnych spraw za wydanie błędnych decyzji administracyjnych - informuje Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.
Ekspert Pracodawców RP zwraca uwagę, że potrzebne jest lepsze merytorycznie przygotowanie urzędników do pracy. Nie będzie to oczywiście możliwe bez podniesienia wynagrodzeń. - Nie widzimy przeszkód, aby dobrze wynagradzać dobrą pracę – mówi Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.
