Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Urzędy w pandemii. NIK wytyka częste nieprzystosowanie do pracy zdalnej

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
NIK przyjrzał się, jak urzędy radzą sobie z pracą zdalną. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda, m.in. w ZUS, IAS i NFZ.
NIK przyjrzał się, jak urzędy radzą sobie z pracą zdalną. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda, m.in. w ZUS, IAS i NFZ. Archiwum
Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli wzięli pod lupę 40 instytucji publicznych. Z tego, aż 34 nie były przygotowane do wykonywania zadań na odległość, głównie z powodu braku sprzętu i barier technicznych. Sprawdziliśmy, jak w pandemii działają NFZ, ZUS i IAS.

Zobacz wideo: Bydgoska drogówka podsumowała 2021 rok. Ponad 16. tys. wystawionych mandatów

od 16 lat

Jak informuje NIK, 32 proc. pracowników skontrolowanych instytucji było w stanie realizować zdalnie kluczowych zadań.

"Reszta, czyli 2/3, wykonywała prace niewymagające dostępu do systemów informatycznych, dokształcała się we własnym zakresie, brała udział w szkoleniach albo pozostawała do dyspozycji pracodawcy" - czytamy w raporcie.

To Cię może też zainteresować

Najsurowiej chyba NIK ocenił przygotowanie infrastruktury do pracy zdalnej w oddziałach KRUS i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Głównie z powodu niewystarczającego wyposażenia w sprzęt komputerowy w czterech skontrolowanych oddziałach. Tu kontrolerzy podają przykład łódzkiego oddziału ZUS-u, którego dyrektor po pierwszej fali epidemii COVID-19 zapotrzebowała: w sierpniu i w listopadzie 2020 roku odpowiednio 229 i 66 laptopów. "Ostatecznie - czytamy w raporcie - w listopadzie 2020 dla tego oddziału zakupionych zostało 35 laptopów".

Jako pozytywny przykład dostosowania się do warunków pracy zdalnej NIK podaje Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Izby Administracji Skarbowej. Odnośnie IAS w raporcie pojawiła się adnotacja, że te instytucje "już przed ogłoszeniem stanu epidemii stosunkowo najlepiej były przygotowane do takiego trybu pracy".

Jak wygląda sytuacja w bydgoskim ZUS, NFZ i IAS? - NFZ elastycznie reaguje na zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i województwie i na bieżąco dostosowuje liczbę pracowników na pracy zdalnej do aktualnych potrzeb - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa NFZ w Bydgoszczy. - Zasady pracy zdalnej w NFZ zostały określone w specjalnym zarządzeniu Prezesa NFZ. Pracownikom Oddziału zapewniliśmy bezpieczną pracę w trybie naprzemiennym, która została poprzedzona analizą możliwości infrastrukturalnych oddziału. Część pracowników przez cały okres pandemii realizowała swoje zdania na miejscu w siedzibie, pozostając do dyspozycji pacjentów i placówek medycznych.

W grudniu 2021 roku na pracy zdalnej przebywało 14,7 proc. pracowników K-P OW NFZ. Urząd zapewnia, że każdy z pracowników posiada sprzęt umożliwiający pracę zdalną. - W oddziale wdrożono rozwiązanie VDI (infrastruktura pulpitów wirtualnych), co umożliwiło elastyczne przechodzenie do świadczenia pracy w trybie zdalnym, jak również udostępniono pracownikom narzędzia do zdalnej komunikacji - dodaje rzecznik bydgoskiego NFZ.

Co petent może załatwić nie fatygując się do urzędu

Bez konieczności odwiedzania osobiście NFZ - zapewnia urząd - w łatwy sposób można uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. - Ze względów bezpieczeństwa nas wszystkich w okresie pandemii zintensyfikowaliśmy działania promujące IKP - mówi Barbara Nawrocka. - Dzięki czemu bardzo dużo osób uzyskało dostęp do swoich różnych danych medycznych z poziomu komputera osobistego lub telefonu komórkowego. Narzędzie to zrewolucjonizowało świat pacjenta w polskim systemie powszechnej opieki zdrowotnej.

Z kolei w placówkach ZUS w Kujawsko-Pomorskiem pracownicy dysponują łącznie ponad 400 notebookami do pracy zdalnej. - W latach 2020-2021 zakupiono dla pracowników bydgoskiego i toruńskiego oddziału ZUS 267 nowych notebooków - mówi rzecznik oddziału ZUS w Bydgoszczy, Krystyna Michałek. - Pandemia mocno przyspieszyła elektronizację i pracę zdalną w ZUS-ie. Kierujemy pracowników do pracy zdalnej wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba, w zależności od specyfiki zadań wykonywanych na danym stanowisku. W okresie pandemii część pracowników przez 11,1 tys. dni wykonywała pracę zdalną. Wciąż są obszary, których nie da się wykonać zdalnie. Niektóre stanowiska, tak jak, chociażby te dotyczące bezpośredniej obsługi klientów, czy obsługa korespondencji przychodzącej drogą pocztową wymagają obecności pracownika w placówce ZUS.

Jeżeli chodzi o Izbę Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, to okres pandemii zbiegł się w czasie z wprowadzeniem w urzędzie w lutym 2021 serwisu internetowego e-Urząd Skarbowy, a kilka miesięcy wcześniej - usługi elektronicznej rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym. - Projekt e-Urząd Skarbowy jest elementem programu Klient w centrum uwagi KAS, który ma wzmocnić bezpośredni kontakt z podatnikami i uprościć załatwianie spraw urzędowych - mówi Kinga Błaszczyńska, główny specjalista z IAS w Bydgoszczy. - Jego celem jest zapewnienie wyższej jakości obsługi klientów i dostosowanie do ich potrzeb.

Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Pozwala szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe bez wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie, czy w banku.

Według danych z grudnia ubiegłego roku, zalogowano się do tego serwisu już ponad 50,5 mln razy i złożono ponad 59 tys. pism ogólnych.

W serwisie można uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dzięki niemu można poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska