Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ustawa o cenach energii już negatywnie wpływa na rynek. - Po pierwszych trzech tygodniach obowiązywania ustawy o cenach energii już widać, że jej negatywne skutki odczują odbiorcy i firmy sprzedające energię elektryczną - podawali kilka dni temu eksperci tejże organizacji. - Nowe przepisy ograniczą konkurencję na rynku sprzedaży energii elektrycznej. Istnieje też niebezpieczeństwo zakończenia działalności przez część niezależnych sprzedawców.
A według danych Agencji Rynku Energii niezależni sprzedawcy energii już po trzech kwartałach 2018 roku, ponieśli stratę na sprzedaży energii do klientów. Brak ofert dla odbiorców w tym roku może być pierwszym skutkiem działania nowej ustawy – ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki (ZPPE), który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.
Będą zmiany w ustawie do końca marca
W zeszłym tygodniu minister Tchórzewski mówił na antenie Radia RMF: "Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu (...) Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca".
Natomiast Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii mówiła w poniedziałek w "Popołudniowej rozmowie" w RMF FM tak: „Mamy zamiar przejmować się każdym, nie tylko Kowalskim, ale też samorządem i małym przedsiębiorcą. Rozporządzeń jeszcze dzisiaj nie mamy, ale to jest ekstraordynaryjna sytuacja. Mamy wzrost o 60 proc. cen kosztu uprawnień do emisji CO2 i w sposób gwałtowny oraz szybki politycy reagują. (...) Na koniec marca cały instrument refinansowania powinien być już gotowy”.
Czytaj również: Nowa ustawa przeszła przez Sejm i Senat. Rachunki za prąd w 2019 r. nie wzrosną
Zapytana o opóźnienia w przygotowaniu rozporządzeń, minister przyznała, że "jest mała zadyszka". "Mam nadzieję, że bardzo szybko ją przezwyciężymy. Ja przygotowuje nieco alternatywne rozwiązanie, niezależne od tego, które sprawia, że ceny energii produkowane w konwencjonalnych źródłach rosną tak jak rosną. Przygotowujemy rozwiązania dla przedsiębiorców i samorządów, by uniezależnić się od wahania cen kosztów uprawnień do emisji CO2" - tłumaczyła minister w programie RMF FM.
