- Bakteria Ralstonia solanacearum została wykryta pierwszy raz w czerwcu 2022 roku w wodach powierzchniowych Polski w rzece Widawa w województwie dolnośląskim – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Próby wody z Widawy pobierane były od 2011 roku i nigdy wcześniej bakteria ta nie była wykrywana. W 2023 roku została też wykryta na terenie województwa dolnośląskiego, również w dopływie Widawy, tj. Młynówce oraz w Odrze (Widawa jest prawym dopływem Odry).
W bieżącym roku pozytywne wyniki na obecność bakterii w rzekach uzyskano na terenie czterech województw:
- dolnośląskiego – rzeki: Ślęza (lewostronny dopływ Odry), Odra i Oława (lewostronny dopływ Odry) oraz staw w miejscowości Serby;
- opolskiego – rzeka Widawa oraz rów melioracyjny Sitnik (ujście do rzeki Widawy);
- łódzkiego – rzeka Warta w powiecie sieradzkim;
- zachodniopomorskiego – rzeka Odra Zachodnia, około 27 kilometr jej rozwidlenia od głównego koryta rzeki, na wysokości wsi Siadło Dolne.
Nie jest groźna dla ludzi i zwierząt
- Bakteria nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ale jest bardzo dużym zagrożeniem w szczególności dla upraw ziemniaka i pomidora (bakteria może atakować również m. in. pelargonię, oberżynę, paprykę), na które może się rozprzestrzeniać podczas wykorzystywania zakażonych wód powierzchniowych do nawadniania, zraszania i opryskiwania roślin - wyjaśnia PIORiN. - Dlatego w przypadku, gdy wody powierzchniowe zostały uznane za zakażone (odcinki rzek, zbiorniki lub ich części objęte strefą porażenia), zakazuje się stosowania zakażonej wody do nawadniania lub opryskiwania ww. roślin żywicielskich.
Aktualne dane o strefach porażenia dostępne są na stronach ww. WIORiN w zakładce „Aktualności wojewódzkie”.
- Zachęcamy do ich śledzenia, ponieważ w związku z wykryciami pobierane są kolejne próby z rzek i psianki słodkogórz, rośliny porastającej ich brzegi i koryta, w celu ostatecznego ustalenia zasięgu strefy porażenia – podaje PIORiN.
Jakie są objawy porażenia roślin Ralstonia solanacearum?
Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii, na terenie wskazanych województw, zaleca się dokładne obserwacje przede wszystkim upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię.
- W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa – informuje PIORiN.
Najczęstsze objawy na częściach nadziemnych roślin to więdnięcie, karłowatość i żółknięcie liści.
- Więdnięcie może przypominać skutki niedoboru wody, objawy porażenia przez grzyby z rodzaju Fusarium czy Verticillium, a także mechanicznego uszkodzenia podstawy łodygi - wyjaśnia Inspekcja. - W początkowym stadium choroby obserwuje się więdnięcie postępujące od wierzchołka ku dołowi rośliny. Przy infekcji intensywnej, liście więdną gwałtownie, prawie nie zmieniając zabarwienia. Na łodygach młodych roślin widoczne są przeświecające przez skórkę ciemne wąskie smugi, odpowiadające przebarwionym wiązkom przewodzącym. Z porażonych wiązek po przekrojeniu łodygi może wyciekać mlecznobiały śluz bakteryjny.
Bakteria Ralstonia solanacearum znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej i w związku z tym podlega obowiązkowi zwalczania.
Źródło: PIORiN
