Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że prawdopodobieństwo wystąpienia poniedziałkowych zjawisk w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chojnickim i całym pasie Polski Północno - Wschodniej jest 80-procentowe.
To też może Cię zainteresować
Wracają upały
Maksymalna temperatura sięgnie dziś 27 stopni Celsjusza. To dopiero preludium tego, co czeka nas w tym tygodniu – wieje z południa kontynentu, a nawet znad Afryki i zaciągane jest powietrze zwrotnikowe. Stąd coraz wyższe wartości na termometrach. We wtorek zobaczymy na nich 28-29 stopni w cieniu, w środę i aż do piątku 31-32. Najcieplej będzie w południowej części regionu, w północnej słupek rtęci może nie przekroczyć „trzydziestki”.
Nadciągnie groźny front
- Jednak już we czwartek lub piątek nad Kujawy i Pomorze z zachodu nadciągnie niżowy chłodny front atmosferyczny niosący polarne powietrze – mówi synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. - Od wschodu będzie blokowany przez wyż, a zatem będzie przemieszczał bardzo wolno. Ten front – ścieranie się zimnego powietrza z gorącym – spowoduje wzrost zagrożenia burzami i to gwałtownymi, niebezpiecznymi. Będziemy więc mieli do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi, silnym wiatrem, deszcze i gradem. Mogę się zdarzać lokalne podtopienia. W te dni radzę uważnie spoglądać w niebo.
Zdecydowanie ochłodzi się w najbliższą sobotę - jeśli można mówić, że 23-24 kreski słupa rtęci to mało. Zresztą w niedzielę będzie już 26-27, podobnie jak w poniedziałek.
Według bydgoskiego synoptyka – dra inż. Bogdana Bąką - kolejne dni przyszłego tygodnia (od 12 lipca) mają się charakteryzować łagodniejszą aurą. Maksymalna temperatura będzie się wahać od 23 do 25 stopni Celsjusza.
Jest cieplej niż zwykle
- Czerwiec był pierwszym miesiącem tego roku, w którym średnia temperatura była wyższa od wieloletniej średniej. Wydaje się, że lipiec też będzie cieplejszy. Na razie w regionie mieliśmy 6 upalnych dni, ale teraz ta liczba może wzrosnąć do 10. Będzie to jednak czas naprzemiennie pojawiających się zjawisk- gorących dni, chłodniejszych i burz. Burz może być więcej niż zwykle o tej porze roku – prognozuje Rafał Maszewski.
Dzień dobry z prognozą pogody
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej radzi: Zanim zaczniesz na dobre dzień, sprawdź prognozę pogody (meteo.imgw.pl). Zobacz co czeka cię w w ciągu kolejnych kilku godzin. Gdy jesteś nad morzem, jeziorem lub rzeką śledź prognozę pogody dla miejsca, w którym się znajdujesz.
Zerknij na prognozę synoptyczną, numeryczną i koniecznie odwiedź mapy radarowe, które pokazują prognozę opadu lub wyładowań atmosferycznych (śledzenie radarów meteorologicznych w serwisie meteo.imgw.pl https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=radar¶m=cmax
Obserwuj niebo
Meteorolodzy IMiGW, tak jak Rafał Maszewski, proponują obserwować niebo. Jeśli zobaczysz duże, kłębiaste chmury, czyli cumulusy, możesz czuć się bezpieczny, ale jeśli powstaną z nich jeszcze potężniejsze, wysokie i szerokie cumulonimbusy, to znak, że mogą nadejść gwałtowne burze lub intensywne opady. Z kolei chmury soczewkowate zwiastują wietrzną aurę, a chmury pierzaste (cirrusy) to znak na zmianę pogody. Atlas chmur możesz znaleźć pod adresem: https://www.imgw.pl/sites/default/files/2020-05/imgw_edu_chmury_0.pdf
Jeśli czujesz się inaczej niż gdy jesteś w pełni sił, porozmawiaj z bliskimi lub skontaktuj się z odpowiednią służbą medyczną. Sytuację biometeorologiczną możesz śledzić na bieżąco w specjalnym serwisie IMGW-PIB: https://biometeo.imgw.pl/
To też może Cię zainteresować
