Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na groźny barszcz

DANIEL FRYMARK [email protected] tel. 052 396 69 35
Mariusz Grzempa już zaczął walkę z barszczem
Mariusz Grzempa już zaczął walkę z barszczem DANIEL FRYMARK
Pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Chojniczkach znaleźli skupisko barszczu sosnowskiego. Roślina jest wyjątkowo niebezpieczna. Po dotknięciu powoduje oparzenia, może nawet zagrażać życiu. Radzimy więc uważać.

Skąd barszcz pojawił się w obrębie byłego wysypiska śmieci w Chojniczkach? - Tego nie wiemy. Możliwe, że nasiona zostały tu przyniesione przez zwierzęta lub trafiły z odpadkami - mówi Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.

Blisko jest osiedle

Jest to pierwsze i jak na razie jedynie skupisko barszczu sosnowskiego w gminie Chojnice. Wójt szacuje, że na obrzeżach byłego wysypiska rośnie do dwustu parzących roślin. Sprawa jest o tyle poważna, że barszcz pojawił się niedaleko osiedla, na którym powstają domki jednorodzinne.

Roślina będzie spryskiwana środkami chemicznymi, które spowodują, że uschnie. - Myślę, że będziemy walczyli z barszczem co najmniej przez trzy lata. To jest bardzo żywotna roślina. Ciężko ją wyplenić - mówi Mariusz Grzempa, dyrektor Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

W całym kraju co roku latem dochodzi nawet do kilkudziesięciu przypadków oparzeń tą rośliną.

Co to za roślina?

Barszcz Sosnowskiego, to roślina z dużymi liśćmi, jej kwiaty osiągają nawet 4 metry. Podobna jest do łopianu. Ma bardzo niskie wymagania co do jakości gleby. Barszcz jest w stanie rosnąć na brzegach potoków, rzek, na poboczach dróg, na działkach i w przydomowych ogródkach. Roślina została sprowadzona do Polski z Kaukazu w latach 50. Miał być to dar radzieckich uczonych. W latach 70. zaczęto ją uprawiać jako paszę dla bydła. Szybko okazało się, że barszcz jest nie tylko rośliną inwazyjną, ale też szkodliwą dla ludzi i zwierząt, u których powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. Jego łodygi i liście wydzielają parzące soki, które w kontakcie ze skórą powodują jej nadwrażliwość na działania promieni słonecznych, co może prowadzić do trudno gojących się poparzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska