
Kwieciak pestkowiec - chrząszcz występuje lokalnie, głównie na wiśni, może rozwijać się również na roślinach dziko rosnących, np. na czeremsze. Potrafi zniszczyć nawet kilkadziesiąt procent zawiązków owocowych. Wkrótce po kwitnieniu na młodych zawiązkach owoców widoczne są nakłucia zrobione przez samice składające pojedyncze jaja do wnętrza pestki. W okresie wybarwiania się owoców chrząszcze, wychodząc z pestek, uszkadzają miąższ i skórkę. Na uszkodzonych owocach wiśni widoczny jest mały, okrągły otwór wyjściowy, zwykle w pobliżu szypułki. Uszkodzone owoce gniją.

Tutkarz bachusek - chrząszcz długości 4,5-6,5 mm, purpurowo-czerwony ze złocistym odcieniem, pokryty szarymi lub brązowymi włoskami. Szeroko rozpowszechniony w cieplejszych rejonach Europy, żeruje głównie na wiśni, śliwie, a także na jabłoni, gruszy, moreli i brzoskwini. W maju i czerwcu na owocach widoczne są jamki, w które samice złożyły jaja. Uszkodzone zawiązki owoców gniją i opadają.

Pordzewiacz śliwowy - szeroko rozpowszechniony w Europie, zwłaszcza w jej północnej części. Na zasiedlonych i uszkodzonych liściach pojawiają się początkowo żółte, a później szarawo-srebrne przebarwienia, widoczne w postaci tzw. srebrzenia się liści. Przy licznym żerowaniu szkodnika - liście marszczą się, ich brzegi zawijają się do środka. Liście mogą wcześniej opadać, a wzrost drzew jest zahamowany.

Muszka plamoskrzydła - nowy szkodnik inwazyjny, wykryty w Polsce jesienią 2014 roku. Uszkadza owoce roślin uprawnych: borówka wysoka, malina, jeżyna, truskawka, porzeczka, morela, brzoskwinia, czereśnia, wiśnia, śliwa i inne, jak i dziko rosnących np. bez czarny, jagoda leśna, jeżyna, czereśnia ptasia, antypka i inne. Na skórce owocu, po złożeniu jaja, widoczne jest niewielkie zranienie - nakłucie pokładełkiem samicy i wystające nad powierzchnię skórki, rurki oddechowe jaja. W miejscu żerowania larw skórka owocu zapada się, a owoc stopniowo gnije. Larwy żywią się miąższem owoców, wyczuwalny może być zapach fermentującego soku. W jednym owocu może żerować kilka, a nawet kilkanaście larw, w różnym stadium rozwojowym. Muszka plamoskrzydła uszkadza też owoce opadłe lub pozostające na drzewach po zakończonym zbiorze.