Spis treści
Kujawsko-Pomorski Lekarz Weterynarii informuje, że od 11 do 20 września 2023 r. we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (powiaty: brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski; pow. wąbrzeski: gm. Książki, gm. Dębowa Łąka, gm. Ryńsk; pow. toruński gm. Obrowo, gm. Lubicz, gm. Czernikowo) przeprowadzona będzie akcja doustnego szczepienia przeciw wściekliźnie lisów wolno żyjących.
Z samolotów zrzucone zostaną przynęty: zielono-brunatne, kwadratowe batoniki o długości 4,5 cm. To mięsno-rybna masa z zatopionymi w niej saszetkami ze szczepionką.
- Przynęty będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki), będących miejscami bytowania i żerowania lisów – uzupełnia Inspekcja.
Zakaz organizowania wycieczek do lasów
Osoby, które znajdą się w pobliżu, obowiązują określone zasady postępowania.
- Przynęt nie wolno ruszać, bo dotknięte przez ludzi nie są podejmowane przez lisy – uczula bydgoski WIW.
Lepiej też nie narażać na nie psów i kotów. - Nie wolno ich wypuszczać swobodnie, zwłaszcza do lasów i na pola – zaleca Inspekcja.
Zabrania się też organizacji polowań z psami przez trzy tygodnie od zrzucenia przynęt, a także wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dla dzieci i młodzieży.
Gdyby jednak ktoś miał kontakt ze szczepionką, powinien to zgłosić służbom epidemiologicznym lub medycznym. - W przypadkach kontaktu szczepionki z otwartą raną, oczami, jamą ustną lub nosem, należy natychmiast przemyć te miejsca wodą z mydłem – zaleca Inspekcja i apeluje, żeby dorośli powiedzieli o tym dzieciom.
397 osób zaszczepionych przeciwko wściekliźnie w Kujawsko-Pomorskiem
Narodowy Instytut Zdrowia Społecznego przypomina, że dla ludzi wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób, w stu procentach przypadków kończy się zgonem chorego.
W województwie kujawsko-pomorskim nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę, ale podejrzenie o zanieczyszczenie śliną chorych zwierząt. W 2022 r. w naszym regionie było 397 takich przypadków (na Mazowszu - 1416), po których podjęto szczepienia przeciw wściekliźnie; jedna osoba musiała być hospitalizowana. Najwięcej podejrzeń o zachorowanie na wściekliznę w Kujawsko-Pomorskiem było w drugim (121) i trzecim (129) kwartale ubiegłego roku.
Walka z wścieklizną trwa od 1949 roku
Walka z wścieklizną w Polsce zaczęła się od szczepienia psów, bo po II wojnie światowej głównym nosicielem wścieklizny były u nas psy. Wprowadzenie w 1949 r. obowiązkowego szczepienia psów ograniczyło występowanie tej choroby z ponad 3600 zwierząt w 1946 r. do 73 dziesięć lat później. Rok potem nie zanotowano żadnego przypadku.
Ale w następnych latach zaczęły się zachorowania wśród zwierząt dzikich, zwłaszcza lisów. W 1990 r. stwierdzono 2045 przypadków wścieklizny w Polsce, w tym 1668 przypadków wśród zwierząt dzikich (1374 lisy).
Cały kraj został objęty program szczepienia listów i pod koniec minionego dziesięciolecia liczba zwierząt chorych na wściekliznę oscylowała wokół kilkunastu, ale w 2021 roku znowu zaczęła rosnąć – odnotowano 113 przypadków. Najwięcej we wschodniej części kraju i ta została objęta programem zwalczania wścieklizny na lata 2022 – 2023.
W 2023 roku stwierdzono dotąd jeden przypadek wścieklizny w Polsce - 28 kwietnia u padłego lisa w województwie lubelskim.
