MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na ten węgiel w Kujawsko-Pomorskiem! Palenie węglem brunatnym jest zabronione - można dostać wysoki mandat

(wixad)
Zgodnie z uchwałą antysmogową w Kujawsko-Pomorskiem nie można spalać: mułu i flotokoncentratu, węgla brunatnego, węgla kamiennego w którym udział frakcji poniżej 3mm przekracza 15% (miału), a także drewna o wilgotności powyżej 20%.
Zgodnie z uchwałą antysmogową w Kujawsko-Pomorskiem nie można spalać: mułu i flotokoncentratu, węgla brunatnego, węgla kamiennego w którym udział frakcji poniżej 3mm przekracza 15% (miału), a także drewna o wilgotności powyżej 20%. Archiwum GP
Handlarze z województwa kujawsko-pomorskiego ruszyli po węgiel do Czech. Niestety – po węgiel brunatny, którego używanie może nas kosztować bardzo drogo.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

od 16 lat

Czeski ekogroszek z kopalni Komorany sprzedaje między innymi jedna z firm w Golubiu-Dobrzyniu. W ogłoszeniu aż roi się od bzdur: "Jego podstawową cechą jest wysoka wartość energetyczna i długi czas spalania. Dużą zaletą ekogroszku brunatnego jest to, że da się przełamywać i nie jest zbyt twardy. Dzięki temu w kotłach z podajnikami nie zrywa ślimaka mechanizmu podającego. Ekogroszek brunatny zawiera niewielkie ilości siarki, co znacznie wydłuża okres eksploatacji kotła. Ten rodzaj opału stosuje się też z powodzeniem w kuchniach węglowych i piecach konwencjonalnych".

Nie wolno tylko oponami?

Nic z tych rzeczy: wartość energetyczna węgla brunatnego jest niska, kruchość jest jedną z podstawowych wad, siarka wzmaga korozję a w konwencjonalnych piecach używanie węgla brunatnego jest nonsensem.

Zadzwoniliśmy do golubskiego handlarza:
- Sprzedajemy w workach po 25 kilogramów, na tonę wchodzi 40 worków.
- Ale czy węgiel brunatny nadaje się do palenia?
- Ja mam piec z podajnikiem i 8 lat tym palę.
- Chodzi mi o to, czy nie ma zakazu.
- Nie. Był jakiś okres, kiedy zakazany był ten mniejszy, czeski węgiel, ale od półtora miesiąca już nie ma zakazu. Teraz już tylko oponami nie wolno palić, nawet miałem węglowym wolno.
- Jakiś certyfikat od państwa otrzymam?
- Tak, mam przy sobie z kopalni. Tam jest wszystko – ile ma siarki, ile popiołu...

Jak to możliwe, ze nasz sprzedawca od lat pali węglem brunatnym? Nie bez znaczenia jest zapewne to, że kilka lat temu Golub-Dobrzyń zlikwidował Straż Miejską. Dziś ewentualne zgłoszenia dotyczące trucicieli ludzie kierują do policji. Ale robią to rzadko. W ciągu ostatnich miesięcy policjanci nie odnotowali ani jednego sygnału w sprawie "zadymiarzy".

Meble na wagę węgla

Tymczasem bydgoscy strażnicy miejscy nie pamiętają miesiąca, w którym nie sypałyby się kary za spalanie odpadów: - Ujawnialiśmy takie przypadki również w lipcu i w sierpniu, bo ludzie grzeją również wodę – przyznaje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - W lipcu było 17 kontroli i w 5 przypadkach stwierdziliśmy spalanie odpadów. W sierpniu przeprowadziliśmy 11 kontroli i również wypisaliśmy 5 mandatów. We wrześniu kontrole były już 4, z czego ukarana została jedna osoba.

Uchwała antysmogowa była łamana na różne sposoby. Strażnicy odnotowywali opalanie mokrym drewnem (za każdym razem drewno opałowe badane jest higrometrem) i innymi paliwami zakazanymi, ale również brak świadectwa jakości paliwa stałego. W piecach znajdowane były buty, odpady z kuchni, a nawet… dowód osobisty. Najczęściej jednak sprawa dotyczy mebli, to ponad 90 proc. przypadków naruszeń przepisów – płyty wiórowe mają dużo impregnatu i wolno się palą. Oprócz mebli płonęły również ramy okienne z okuciami, palety (trzeba pamiętać, że niektóre są impregnowane, co uniemożliwia spalanie) oraz podkłady kolejowe.

Uważaj na drewno

- Drewno jest jedynym paliwem, które nie wymaga świadectwa jakości paliwa stałego – podkreśla Arkadiusz Bereszyński. - Zgodnie z uchwałą Sejmiku drewno musi jednak mieć wilgotność poniżej 20 proc. Nie ma więc mowy o stosowaniu świeżo ściętego drewna. Zwykle wymagane parametry uzyskuje się po dwóch latach suszenia.

Bydgoscy strażnicy nie trafili jednak na przypadek opalania węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami. - To raczej domena tych regionów, które leża blisko kopalni, bo transport na duże odległości się nie opłaca – tłumaczy rzecznik. - Z zakazanych paliw stykaliśmy się natomiast z miałem węglowym. Trzeba też pamiętać, że nie można palić węgla odkupionego od innej osoby, jeśli nie mamy świadectwa jakości. Każdy, kto sprzedaje opał ma obowiązek wystawiania takiego świadectwa.

Spalanie odpadów jest wykroczeniem, ale niewpuszczenie uprawnionego organu do kontroli środowiskowej jest już przestępstwem. Strażnicy mają imienne upoważnienia podpisane przez prezydenta i z takim upoważnieniem maja możliwość wstępu na posesje od 6.00 do 22.00 w celu dokonania kontroli. W Bydgoszczy od 2019 roku było ledwie kilka takich przypadków. Z reguły, po przyjeździe policji, strażnicy i tak prowadzali kontrolę, a policjanci prowadzili sprawę o przestępstwo.

Wolnoć Tomku, ale nie w paleniu

Zgodnie z uchwałą antysmogową w Kujawsko-Pomorskiem nie można spalać:

  • mułu i flotokoncentratu,
  • węgla brunatnego,
  • węgla kamiennego w którym udział frakcji poniżej 3mm przekracza 15% (miału)
  • drewna o wilgotności powyżej 20%.

Docelowo dopuszczone będą w województwie kujawsko-pomorskim kotły na paliwa stałe spełniające wymogi emisji i sprawności 5. klasy normy PN-EN 303-5:2012. Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymogi Ecodesign.

Okresy przejściowe:

  • kotły niespełniające wymogów żadnej z klas emisji (3, 4, ani 5.) oraz piece / kominki niespełniające wymogów Ecodesign mogą być eksploatowane do 1. stycznia 2024.
  • kotły klas 3. i 4. mogą być eksploatowane do 1. stycznia 2028.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska