
(fot. Fot. Interent)
Policja apeluje, by podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą kary - nawet do dwóch lat więzienia. Taką karą zagrożona jest również sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim
- Przede wszystkim kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy też policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - zaapelowała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
Uważnie oglądajmy kupowane fajerwerki. Jeśli zostały douszczone do sprzedaży, powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.
- Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych - zaznaczyła Puchalska.
Zaapelowała także, by sztucznych ogni nie odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. - Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), tak aby petardy nie przewróciły się - dodała.
Fajerwerków i petard nie można rozbierać na części czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. - Nie można ich też kierować w stronę inną niż do góry, stawiać odwrotnie niż wskazane to jest w instrukcji czy wrzucać do
ogniska - ostrzegała Puchalska.
W tę wyjątkową noc szczególną opieką i uwagą otoczmy dzieci. Nie powinny one samodzielnie i bez nadzoru osoby dorosłej odpalać fajerwerków czy petard.
Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów.