Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga rodzice! To ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o 300 plus na dziecko

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jeszcze tylko do piątku rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie „Dobry start”. Jeśli  tego nie zrobią, pieniądze im przepadną.
Jeszcze tylko do piątku rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie „Dobry start”. Jeśli tego nie zrobią, pieniądze im przepadną. pixabay.com
Do 30 listopada rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie „Dobry start”. Jeśli tego nie zrobią, pieniądze im przepadną. Przyjmowane są wnioski tradycyjne i elektroniczne.

To już drugi rok obowiązywania świadczenia „Dobry start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Potocznie jest nazywane „Wyprawką szkolną”, bo to właśnie na zakup plecaka, zeszytów czy innych przyborów najczęściej rodzice przeznaczają otrzymane pieniądze. W tym roku szkolnym 4,6 mln uczniów otrzyma świadczenie bez względu na dochód.
Wnioski online można składać od 1 lipca tego roku, wnioski papierowe - od 1 sierpnia br. Największe zainteresowanie świadczeniem było przed rozpoczęciem roku szkolnego. - Od 1 lipca do 31 października 2019 roku złożonych zostało 3,2 mln wniosków o świadczenie „Dobry start”: 2 mln w formie elektronicznej, 1,2 mln w formie tradycyjnej. W tym czasie wypłacono już 4,4 mln świadczeń na łączną kwotę blisko 1,32 mld zł - informuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Sprawdź koniecznie

Wybierz, jak Ci wygodniej złożyć wniosek

Rodzicom został jeszcze tylko dzień, by złożyć wniosek o 300 plus na ten rok szkolny. Jeśli nie zrobią tego dziś, pieniądze im przepadną. Jeśli zdążą, to pieniądze otrzymają w ciągu dwóch miesięcy.

Wniosek o „Dobry start” - podobnie jak o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus” - można składać online (za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz oraz bankowości elektronicznej) i w formie papierowej.

Więcej uprawnionych

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o pieniądze na wyprawę szkolną mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia lub do 24. roku życia, jeżeli dziecko ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalida-cyjno-wychowawczych. Pieniądze przysługują również na dzieci w pieczy zastępczej. W tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie.
Od 1 sierpnia 2019 roku rozszerzył się też krąg osób uprawnionych do otrzymania tych pieniędzy. Mogą się o nie starać również uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Nie należy się jednak z urzędu. Zatem aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek.

Uwaga! Wyprawka szkolna „300 plus” nie przysługuje studentom, przedszkolakom oraz uczniom zerówki.

Pierwsze pieniądze z rozszerzonego programu 500 plus na pierwsze dziecko trafiły już do kieszeni rodziców. Na co najczęściej wydawane są pieniądze z tego rządowego programu? Poznajcie wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

500 plus na pierwsze dziecko. Na co rodzice wydają te pieniądze?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska