
Zasiłek chorobowy
Na zasiłku chorobowym możemy być 182 dni, a gdy chorujemy na gruźlicę - 270. Jeśli po zakończeniu zwolnienia nadal nie jesteśmy w stanie pracować, ZUS może przyznać rentę - na stałe lub czasowo. Może też uznać, że jest szansa na wyleczenie chorego i wysyłać go na świadczenie rehabilitacyjne. Można je pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy.
Później albo dostajemy rentę, albo wracamy do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje, każdemu ubezpieczonemu, który mimo wykorzystania zasiłku chorobowego, który trwa 182 lub 270 dni, nie jest zdolny do pracy.
Kontrolę nad wykorzystaniem świadczenia sprawuje ZUS. W firmie zatrudniającej większą liczbę osób, obowiązek kontroli spoczywa na pracodawcy.
Kiedy można stracić zasiłek rehabilitacyjny? Gdy ubezpieczony będzie wykonywał inną pracę lub nie będzie się stosował do zaleceń lekarskich, to musi liczyć się że świadczenie zostanie mu odebrane.
Przyłapanie na nieprawidłowym wykorzystywaniu świadczenia rehabilitacyjnego skutkuje utratą pieniędzy za okres pełnego miesiąca kalendarzowego, w którym miały miejsce naruszenia.

Zasiłek wychowawczy
Zasiłek wychowawczy NIE przysługuje osobom, które bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawały w stosunku pracy krótszym niż 6 miesięcy.
W trakcie otrzymywania zasiłku wychowawczego nie można otrzymywać zasiłku macierzyńskiego na inne dziecko oraz dziecko nie może przebywać w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje:
- za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
- w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
- w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku.