Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na automaty do gier, nie zawsze i nie wszędzie są one legalne

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Jedno z miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, w którym były dostępne nielegalne gry na automatach
Jedno z miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, w którym były dostępne nielegalne gry na automatach Fot. IAS w Bydgoszczy
Szefie zapamiętaj, używanie automatów do gier poza kasynami gry i salonami gier na automatach, np. w lokalach gastronomicznych, może narażać cię na konsekwencje...

- W 2018 r. funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) sprawdzili 1314 miejsc, w których mogły odbywać się nielegalne gry na automatach. W 119 z nich stwierdzili nielegalny proceder i przeprowadzili kontrole. W ich wyniku zatrzymano 365 automatów do gier - wylicza Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - W ubiegłym roku z oskarżenia Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, sądy wydały 77 wyroków skazujących sprawców przestępstw organizujących lub prowadzących gry na automatach bez zezwolenia. Orzeczono kary grzywny w łącznej wartości przekraczającej 1 mln zł i przepadek 347 automatów.

W 2019 r. (do początku kwietnia), funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli w zakresie nielegalnego urządzania gier na automatach. Efekt? Zatrzymano 129 nielegalnych automatów do gier.

- Ustawa o grach hazardowych dopuszcza urządzanie gier na automatach wyłącznie w kasynach gry i salonach gier na automatach - na podstawie rejestracji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, po uzyskaniu opinii jednostki badającej. Taka jednostka, która działa z upoważnienia Ministra Finansów, przeprowadza badania techniczne automatów, urządzeń losujących i urządzeń do gier przewidziane w przepisach oraz wydaje opinie z tych badań - przypomina Ministerstwo Finansów.

Opinia jest tylko informacją, że zbadany automat lub urządzenie do gier spełnia lub nie warunki techniczne. Jednostka badająca w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Rozstrzyga o tym Minister Finansów.

Ministerstwo Cyfryzacji niedawno przestrzegało przed sytuacjami, w których przedsiębiorcom (np. prowadzącym lokale gastronomiczne) oferuje się wstawienie do ich lokalu automatu. „Jako podstawę jego legalnej eksploatacji wskazuje się przy tym opinię z badania technicznego, wydaną przez jednostkę badającą upoważnioną przez Ministra Finansów, nazywając taki automat pierwszym w pełni legalnym urządzeniem z oficjalną państwową certyfikacją. Należy pamiętać, że tego rodzaju opinie nie uprawniają do zgodnej z prawem eksploatacji takich automatów, a ich użytkowanie może narażać posiadaczy lokali na odpowiedzialność prawną” - czytamy w komunikacie.

Co nam grozi? - Za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji grozi kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu - podaje Bartosz Stróżyński. - Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi również odpowiedzialność karna skarbowa: kara grzywny do 720 stawek dziennych, kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obie te kary łącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska