https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Ciechocinek, nasza perła, idzie pod młotek!

To symbol uzdrowiska w Ciechocinku, czyli zabytkowe i, niestety, kosztowne w utrzymaniu tężnie
To symbol uzdrowiska w Ciechocinku, czyli zabytkowe i, niestety, kosztowne w utrzymaniu tężnie Archiwum
Żadne inne uzdrowisko w kraju nie ma "na garnuszku" aż tylu zabytkowych obiektów. Ciechocińskie tężnie, Warzelnia Soli czy inhalatorium.... generują koszty.

Minister Skarbu Państwa zakłada, że w latach 2012 - 2013 zostanie sprywatyzowanych 279 spółek nadzorowanych przez jego resort. Są wśród nich spółki uzdrowiskowe, w tym Ciechocinek.

Uzdrowisko Ciechocinek: lawina prywatyzacyjna już ruszyła

Wcześniej mówiło się o pozostawieniu siedmiu uzdrowisk z udziałem skarbu państwa jako "narodowych". Potem ta liczba zmalała do pięciu. Teraz w "Planie prywatyzacji na lata 2012 - 2013"Ministerstwa Skarbu Państwa wymienionych jest 13 spółek uzdrowiskowych, w tym także te, które miały pozostać jako "narodowe". Należało do nich Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek  SA.  W piątek do Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek SA dotarło rozporządzenie ministra w sprawie prywatyzacji.

- Myślę, że lawina prywatyzacyjna już ruszyła - mówi Marcin Zajączkowski, prezes zarządu PUC SA.  - Minister skarbu ma już opinię ministra zdrowia w tej sprawie. Sześć uzdrowisk, w tym ciechocińskie przedsiębiorstwo, ma iść do prywatyzacji - potwierdza nasze informacje.

Ciechocinek jest uzdrowiskiem specyficznym. Żadne inne przedsiębiorstwo uzdrowiskowe w Polsce, które zajmuje się leczeniem i rehabilitacją kuracjuszy, nie ma na "swoim garnuszku" infrastruktury takiej, jak zabytkowe obiekty w postaci tężni, Warzelni Soli czy inhalatorium, jakim jest fontanna Grzybek. W PUC S.A. nie ukrywają, że obiekty te generują koszty, ale są ikonami nadwiślańskiego uzdrowiska. Pieniądze dają sanatoria, które mogą pomieścić ponad tysiąc kuracjuszy.

Największy pracodawca w mieście i nie tylko

Ciechocińskie przedsiębiorstwo uzdrowiskowe jest największym pracodawcą nie tylko w mieście, ale w całym powiecie aleksandrowskim. Zatrudnia około 550 osób. Z doświadczenia wiadomo, że prywatyzacja pociąga za sobą restrukturyzację zatrudnienia. Związki zawodowe niepokoją się o przyszłość pracowników.

Dużo więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Pomorskiej" z 20 czerwca 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andi
Przynajmniej już działają!
Bo na co tu czekać ... przez kolejne 20 lat!
K
KARAKAL
Jednoczesnie z wiadomoscia  o wycofaniu pieczy Panstwa nad uzdrowiskiem, ukazala sie jego reklama zdjeciowa na stronach internetowych Wirtuarnej Polski, czy to tylko zbieg okolicznosci, czy juz reklama handlowa.
A
Augustyn
Ale to nie rusza władz miasta, które nic nie robią aby poprawić jego wizerunek. Robią wszystko aby zniechęcić do niego.
O
Obserwator
A sąsiedni Inowrocław zostawił Ciechocinek o parę długości w dziedzinie modernizacji uzdrowiska.
 
 
K
KARAKAL
Mimo, ze wladze miasta uwazaly Ciechocinek jako miasto nietykalne w grupie 6 - 7 uzdrowisk panstwowych, to poprzez postepowanie wladz oraz niemoznosc porozumienia sie z zarzadem uzdrowiska, spodziewalem sie takiej wlasnie decyzji.
Dobrze czy zle. mysle,ze zle, jezeli Ciechocinek bedzie dalej traktowany jako poletko prywatne pana burmistrza, ktory nie bedzie liczyl sie z opiniami innych, opiniami rady (slabej rady9, jezeli wydatki miasta nie beda kontrolowane przez czynnik spoleczny.. Mysle, ze dobrze, jezeli natychmiast wladze miasta przejma zarzadzanie rowniez uzdrowiskiem.powstanie etat zastepcy do spraw uzdrowiskowych, lekarza uzdrowiska. Powola sie prezny komitet dla biznesu.  Zmieni sie system promocji miasta.
O
Obserwator
A sąsiedni Inowrocław zostawił Ciechocinek o parę długości w dziedzinie modernizacji uzdrowiska.
 
 
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska