Wyjątkowo szczodrze potraktowała natura Kotlinę Kłodzką, obdarzając ten urokliwy rejon Dolnego Śląska niezwykłymi walorami krajobrazowymi i bogactwem wód mineralnych. Tamtejsze uzdrowiska od stuleci cieszą się zasłużoną renomą, przywracając zdrowie cierpiącym na różne przypadłości. Jednym z takich kurortów o wielowiekowej tradycji jest - obok Polanicy, Dusznik i Lądka - Kudowa Zdrój, położonau podnóża Gór Stołowych, w otoczeniu Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich.
Kuracjusz Winston Churchill
Tradycje tutejszego lecznictwa uzdrowiskowego sięgają jeszcze XVI w., kiedy ówczesną osadę określano mianem "Laznie", a później "Chudoba". W XVII w. w Kudowie istniały już urządzenia kąpielowe, ale dynamiczny rozwój zdrojowiska nastąpił pod koniec kolejnego stulecia. Zbudowano wówczas dzisiejszy Szpital Uzdrowiskowy "Zameczek", a Kudowa uzyskała oficjalnie status uzdrowiska o profilu kardiologicznym. Zwiększała się liczba kuracjuszy, dla których budowano kolejne obiekty, m.in. dzisiejszy Zakład Przyrodoleczniczy III, nazwany wówczas "Domem Charlotty", hotel z teatrem "Książęcy Dwór" - obecnie sanatorium "Polonia", pijalnię wód mineralnych i Nowe Łazienki. Do sudeckiego kurortu przyjeżdżali kuracjusze z pierwszy stron gazet, m.in. Winston Churchill.
II wojna światowa - w przeciwieństwie do innych renomowanych polskich zdrojów - oszczędziła Kudowę, która szybko stała się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków uzdrowiskowo-wczasowych. W okresie powojennym nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które wzbogaciło się o nowoczesne obiekty lecznicze. Uniknięto jednak "dzikiej partyzantki" budowlanej, dzięki czemu udało się utrzymać stylowy, szwajcarski charakter zabudowy tego miejsca.
Zdrowie z "Moniuszki"
W Kudowie leczone są głównie schorzenia narządu krążenia (wady zastawkowe serca, miażdżyca naczyń wieńcowych, stany po zawale, nadciśnienie), schorzenia układu dokrewnego i przemiany materii, nerwice, choroby reumatyczne, otyłość.
Kuracje oparte są na wodach mineralnych - szczawach węglanowo-sodowo-wapniowych oraz arsenowych i żelazistych. Większość źródeł, z których najpopularniejsze to "Śniadecki", "Moniuszko" i "Marchlewski" tryska w XVIII-wiecznym Parku Zdrojowym pod Górą Parkową. Czynnikiem sprzyjającym zdrowotnej sanacji są też warunki klimatyczne. Usytuowanie w kotlinie, okoliczne świerkowe lasy i specyficzna cyrkulacja oceanicznych mas powietrza powodują, że klimat Kudowy jest bardzo łagodny - w sam raz dla "sercowców".
Nie tylko zabiegi
Wielu kuracjuszy twierdzi, że w Kudowie można nie tylko odzyskać zdrowie, ale także spokój i radość życia. Dlaczego? Bo czeka tu na nich wiele atrakcji. Po zabiegach zdrojowi goście mogą relaksować się spacerując po Parku Zdrojowym. Znajdują się tu ogromne szachownice, umożliwiające grę na wolnym powietrzu. W połączonej z pijalnią wód mineralnych salą koncertową odbywają się promenadowe koncerty. Tuż obok znajduje się Teatr pod Blachą i muszla koncertowa, również miejsca koncertów i corocznych Festiwali Moniuszkowskich. Z okolicznych atrakcji turystycznych na plan pierwszy wysuwają się Kaplica Czaszek w pobliskiej wsi Czermna, której wystrój stanowią czaszki i piszczele ofiar wojen i epidemii oraz ruchoma szopka - dzieło ludowego artysty Frantiska Stepana, składające się z blisko 200 figurek. Godne zwiedzenia jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. To skansen, w którym zgromadzono drewniane obiekty wiejskie z końca XIX w. Atrakcją samą w sobie są Góry Stołowe.