Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste. - Co z bonifikatą, gdy zaświadczenia brakuje - pyta bydgoszczanka

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do gruntu na cele mieszkaniowe stało się faktem w styczniu tego roku
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do gruntu na cele mieszkaniowe stało się faktem w styczniu tego roku Fot. archiwum/Andrzej Banas
Właściciele mieszkań i domów czekają na zaświadczenia o przekształceniu, które wysyłane są dotychczasowym użytkownikom wieczystym. Co warto wiedzieć.

- Nie dostałam jeszcze żadnego pisma z urzędu. Chodzi o zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności - mówi pani Maria z Bydgoszczy (nazwisko do wiadomości redakcji). - Boję się, że za chwilę koniec roku, a nic nie mam. Co z ulgą? Czy będzie mnie jeszcze stać na opłacenie tego w przyszłym roku... Moi sąsiedzi też są w podobnej sytuacji, czekamy.

- Właściciele mieszkań i domów powinni otrzymać zaświadczenia o przekształceniu, które wysyłane są dotychczasowym użytkownikom wieczystym. W dokumencie powinna się znaleźć informacja o wysokości opłaty przekształceniowej - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk HRE Investments. - To wynagrodzenie dla tej jednostki (np. gminy), która dotychczas oddawała nam grunt w użytkowanie wieczyste, a od 1 stycznia straciła na naszą rzecz swoje prawo.

Może zainteresuje Cię też to...

- W takim przypadku nie musimy już płacić za użytkowanie wieczyste, ale nie znaczy to wcale braku kosztów - tłumaczy Turek. - Z tytułu zaistniałego przekształcenia należy wnosić przez 20 lat opłaty w kwocie odpowiadającej dotychczas stosowanym opłatom za użytkowanie wieczyste.

Jeśli będziemy chcieli zapłacić za pozostały okres przekształceniowy z góry możemy liczyć na zniżkę-bonifikatę.

Jeśli właścicielem działki oddanej w użytkowanie wieczyste jest gmina, to wysokość bonifikaty się różni (o jej wysokości decydowali radni). Np. przy wniesieniu opłaty przekształceniowej z góry za 20 lat w Bydgoszczy wysokość bonifikaty w 2019 r. wynosi 60 proc. (w kolejnych latach stawka bonifikaty maleje), w Toruniu 90 proc. (w kolejnych latach będzie spadała), Grudziądzu 90 proc. (w kolejnych latach bez zmian), a w Jabłonowie Pomorskim 60 proc. (a potem będzie malała) - podaje HRE Investments.

Pamiętaj o opłacie za 2019 i 2020 rok

- W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, opłata roczna wnoszona z tytułu użytkowania wieczystego z 1 stycznia 2019 r. stała się opłatą przekształceniową - potwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

- Zgodnie z ustawą opłaty przekształceniowe powinny zostać wniesione w następujących terminach: opłata za rok 2019 - do 29 lutego 2020 r., a opłata za rok 2020 - do 31 marca 2020 r. - zaznacza.

- W przypadku nieotrzymania (przed upływem terminu płatności) zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, opłaty w dotychczasowej wysokości należy wnosić na indywidualny numer konta obowiązujący dla opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Dokonane wpłaty zostaną z urzędu przeksięgowane na właściwy rachunek bankowy, zaś jego indywidualny numer zostanie podany w zaświadczeniu, wystawionym w późniejszym terminie - przypomina pani Marta.

Bez zaświadczenia, nadal jest szansa na wysoką zniżkę

Uwaga, jak podała nam Marta Stachowiak, jeżeli zaświadczenie potwierdzające przekształcenie zostało doręczone po 30 listopada 2019 r., najwyższa 60 proc. bonifikata z tytułu wniesienia opłaty jednorazowej przysługuje pod warunkiem:
- zgłoszenia zamiaru wniesienia tej opłaty w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia oraz
- wniesienia opłaty jednorazowej uwzględniającej tę bonifikatę w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji o jej wysokości.

- Zaświadczenia wydawane są z urzędu, ale istnieje także możliwość złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia - który jest realizowany w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku lub 30 dni od dnia otrzymania wniosku uzasadnionego potrzebą dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal albo właściciela gruntu uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu. Oba wnioski objęte są opłatą skarbową w wysokości 50 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska