Ta bydgoska firma wraca po kryzysie do formy. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wybuduje dla niej prototyp urządzenia do stref zagrożonych wybuchem.
Rozmowa ze Zdzisławem Rakocy, prezesem Famoru.
- Czego spodziewają się państwo po udziale w programie „Voucher badawczy”?
- Po raz pierwszy pozyskaliśmy środki na badania. Powstanie dzięki nim naświetlacz przeciwwybuchowy. Prototypy wybranych jego części przygotuje wydział inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Gdzie wykorzystywany będzie wynalazek?
- Urządzenie to będzie służyło do oświetlania przestrzeni zagrożonych wybuchem, między innymi na pokładach i w ładowniach statków, w składach paliw, w przemyśle chemicznym i przetwórstwie ropy naftowej. Nie będzie już trzeba importować drogich wyrobów, głównie ze Szkocji, Francji i Włoch.
- Czym zajmuje się firma?
- Mamy ponad 60-letnią tradycję. Zaopatrujemy branże okrętową, szpitalną i kolejową. 32 procent produkcji znajduje zastosowanie w narodowej gospodarce morskiej, 25 procent kierujemy na eksport, reszta to rynek lądowy, kolejowy i inne usługi. Jesteśmy w stanie zaopatrzyć od „a” do „z” jednostki pływające. Mamy podpisane umowy z Rosją, Niemcami, Finlandią. Niecały miesiąc temu zawarliśmy kontrakty z Chinami. Eksportujemy do Skandynawii, Niemiec, Holandii, Rumunii, Rosji, Węgier, a nawet do Dubaju, Singapuru, Brazylii i Wietnamu. Nie ma takiej drugiej firmy w Europie.
Od lewej: Zdzisław Rakocy, prezes zarządu i Jacek Łosiakowski, wiceprezes zarządu.
* Famor otrzymał dotację w ramach drugiej edycji „Vouchera badawczego”. Umowę sfinalizowano w poniedziałek. Fundusze można było dostać na badania przemysłowe lub prace rozwojowe, a także badania wyrobów na zgodność z obowiązującymi w danej branży wymaganiami.
* Firmy, które już współpracowały z jednostkami naukowymi, mogły otrzymać do 50 tys. zł, natomiast te, które podejmowały współpracę pierwszy raz - do 25 tys.
* W trzeciej edycji programu (właśnie zakończono przyjmowanie zgłoszeń) wystartowało 57 firm z regionu. Które z nich otrzymają pieniądze na badania, dowiemy się we wrześniu.
* Przedsiębiorco, chcesz pozyskać środki na współpracę z ośrodkiem badawczym? Czwarty i razem najprawdopodobniej ostatni nabór zostanie ogłoszony w sierpniu. Wnioski będzie można składać we wrześniu. Więcej informacji już wkrótce na www.vb.kpzpip.pl.
