Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bądkowie odbył się konkurs na potrawy i wyroby według dawnych przepisów

Jadwiga Aleksandrowicz
Jury nie miało łatwego zadania. Obradowało długo. Wśród wypieków nagrodę dostały rogaliki drożdżowe, dziełó Marii Kowalskiej z Żabieńca wyróżniono pączki Haliny Wasielewskiej ze Słupów Dużych.
Jury nie miało łatwego zadania. Obradowało długo. Wśród wypieków nagrodę dostały rogaliki drożdżowe, dziełó Marii Kowalskiej z Żabieńca wyróżniono pączki Haliny Wasielewskiej ze Słupów Dużych. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Marchew tłuczona i drożdżowe rogaliki z konfiturą zwyciężyły w konkursie, który zorganizowały Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich, Gminny Ośrodek Kultury i Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Konkursowi patronował marszałek województwa.
Nagrodzoną marchew (gotowaną, z boczkiem i zmieniakami) przyrządziła Elżbieta Skowrońska z Toporzyszczewa
Nagrodzoną marchew (gotowaną, z boczkiem i zmieniakami) przyrządziła Elżbieta Skowrońska z Toporzyszczewa Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Nagrodzoną marchew (gotowaną, z boczkiem i zmieniakami) przyrządziła Elżbieta Skowrońska z Toporzyszczewa
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Konkurs kulinarny pokazał, że kobiety w kujawskiej gminie Bądkowo nie spoczęły na laurach po tym, jak ich produkty trafiły na listę potraw regionalnych i dalej szperają w przepisach mam i babć. Toteż kolejne potrawy i wypieki według dawnych receptur znalazły się na konkursowym stole. Taki był zresztą cel tej rywalizacji: zaprezentować potrawy i wypieki według dawnych tradycyjnych przepisów.

Przygotowane smakołyki oceniało jury pod kierunkiem Grażyny Sobolewskiej z Urzędu Marszałkowskiego. Pysznościom wystawionym do konkursu i na stołach do degustacji towarzyszyły wystawy haftów Wandy Zalewskiej z Kwiatkowa, która pokazała, że na szydełku potrafi wyczarować wszystko. Nawet...serwis. Były też piękne haftowane obrazy Bożeny Ćwiklińskiej z Bądkowa (haft krzyżykowy).

Podczas, gdy jury oceniało potrawy, na scenie GOK wystąpił zespół "Ale Babki" z Lubienia Kujawskiego ze świetnym repertuarem starych i lubianych przebojów, który zebrał zasłużone brawa za wysoki artystyczny poziom i stworzenie miłej atmosfery. W holu natomiast można było oddać się w ręce pań kosmetyczek z jednej z firm kosmetycznych, które doradzały, podpowiadały i prezentowały prawidłowo wykonany modny makijaż.

Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Bądkowo już zasłynęły ze swojego żuru kujawskiego, zupy na kwasie kapuścianym i mazurka orzechowego. W kolejce do wpisania na listę produktów tradycyjnych czekają amoniaczki.

Wiele wskazuje, że znajdą się na niej także potrawy nagrodzone na tegorocznym konkursie: marchew tłuczona (przyrządzona z boczkiem i ziemniakami) oraz drożdżowe rogaliki z konfiturą i lukrem z cukru i śmietany.

Poza nimi wyróżniono ser zwyczajny (nadzwyczajny - jak powiedziała przewodnicząca jury) oraz pączki.

Organizatorzy i sponsorzy, do których należało Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim i Lokalna Grupa działania - Stowarzyszenie Partnerstwo na Rzecz Ziemi Kujawskiej - a także grupa prywatnych ofiarodawców zadbało o nagrody dla wszystkich uczestniczek konkursu.

Uhonorowano osobno Annę Czajkowską, inicjatorkę wszystkich przedsięwzięć KGW w gminie, która od 30 lat przewodniczy Gminnej Radzie KGW w Bądkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska