Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Biskupinie już dziś pokażą, jak żyli rolnicy 6 tysięcy lat temu

(iwo)
Nie można przegapić wizyty w wiosce wczesnośredniowiecznej
Nie można przegapić wizyty w wiosce wczesnośredniowiecznej I. Woźniak
Do niedzieli, 4 maja, wiele będzie się działo w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i po sąsiedzku przy ruinach zamku w Wenecji. Szykują się huczne otwarcia.

Pierwsze takie w Polsce

- Otwieramy osiedle długich domów neolitycznych. To pierwsze takie rekonstrukcje w Polsce - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum. - Tym samym zamykamy kilkumilionową inwestycję - projekt unijny obejmujący budowę centrum obsługi ruchu turystycznego i wioski wczesnośredniowiecznej.

3 maja planowane jest uroczyste otwarcie "osiedla". Ale już od dziś nowe obiekty są dostępne dla turystów.
Wiele będzie się tu działo. - W jednej z chat obejrzymy wystawę pt. "Epoka pierwszych rolników", a w drugiej i wokół niej życie codzienne w neolicie. Podpatrzymy, jak wykonywano narzędzia z kamienia, rogu i kości, jak odbywało się garbowanie skór. Będzie można spróbować swoich sił przy mieleniu zboża na żarnie czy uprawie ziemi. Nieopodal zobaczymy przygotowywanie posiłków, przędzenie. Ciekawe mogą się okazać poletka doświadczalne starodawnych gatunków pszenicy, jęczmienia, prosa czy bobu celtyckiego.
Ponadto w pawilonie muzealnym otwarto wystawę pt. "Skarby Doliny Prosny".

W dniach 1-4.05 (w godz. 10-17) ożyją też rekonstrukcje łużyckie oraz wioska wczesnośredniowieczna. Zobaczymy walki wojów, produkcję dziegciu. Na lutni i kobzie zagra Katia Radziwiłowicz z Białorusi. Zabrzmi też śpiew biały.

- W związku z rozbudową rezerwatu do biletów będzie dodawany - za darmo - plan zwiedzania - dodaje Wiesław Zajączkowski.

Zobacz też: Festyn archeologiczny w Biskupinie. Poznaj pracę archeologa [zdjęcia]

W Wenecji "Bombardiada"

Blisko pięćdziesięciu wykonawców weźmie udział w I Bombardiadzie Weneckiej - festynie historycznym, który odbędzie się już 1 maja przy ruinach zamku w Wenecji.

Impreza zapowiada się hucznie - będzie można zobaczyć różnego rodzaju typy średniowiecznej broni palnej - od "kija" poprzez "organki" i hakownice, po prawdziwe bombardy. Tego też dnia nastąpi oficjalne otwarcie wystawy średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali, które do Wenecji zjechały z Zamku Wielkiego Mistrza w Malborku.

Impreza pod zamkiem Krwawego Diabła rozpocznie się o godz. 15.

Zaprezentowane zostaną machiny, rekonstruktorzy wezmą natomiast udział w turnieju strzeleckim oraz oblężeniu zamku (godz. 19).

Nie zabraknie też pokazu tańca z ogniem oraz średniowiecznych kramów. Nowością jest możliwość zwiedzenia zamkowego dziedzińca - stąd zobaczymy Dolną Wenecję i okolicę w pełnej krasie.
Zgłodniałych podejmą stanowiska gastronomiczne. Festyn potrwa do godz. 22.

Parking znajduje się przy wjeździe do muzeum (jadąc od strony Żnin - Gąsawa). Bilety: 8 zł - ulgowy, 10 zł - normalny - upoważniają one do zwiedzenia Muzeum Kolei Wąskotorowej, wystawy średniowiecznych machin oblężniczych oraz wejścia na dziedziniec zamkowy.

Tego dnia, od godz. 15 (co godzinę) zaplanowane jest zwiedzanie z przewodnikiem wystawy machin połączone z ich prezentacją.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska