- Cała pierwsza połowa września będzie z wyraźną nadwyżką opadów - podkreśla pan Marcin. - Mam nadzieję, że z suszy hydrologicznej raptem nie przejdziemy do stanów zagrożenia powodzią. Spodziewam się opadów zarówno przelotnych, jak i ciągłych, przy stosunkowo niskich temperaturach, okresami może być wręcz zimno i bardzo wietrznie! Druga połowa września zapowiada się dużo przyjemniej, przede wszystkim będzie cieplej i pogodniej. Co ciekawe, im bliżej końca września, tym aura może być bardziej przyjazna.
Październik - bez specjalnych odstępstw od normy.
- Najwięcej opadów spodziewam się w pierwszej dekadzie miesiąca, a po 10. więcej pogodnego nieba i umiarkowane, raczej przeciętne temperatury w okolicach normy wieloletniej - uzupełnia Fiałek.
Listopad może być wyraźnie cieplejszy od normy.
- Do 20 będzie przeważać aura ciepła lub bardzo ciepła. Po 20. spodziewam się przejściowego, krótkiego incydentu zimowego, również w nizinnej Polsce. Niewykluczone, iż krajobrazy na chwilę nam się zabielą i pojawi się pełno dobowy mróz.
Grudzień nie przyniesie w Polsce silnej zimy.
- Już w pierwszej dekadzie grudnia zapowiada się ponowne ocieplenie i temperatury dodatnie, a także sporo wiatru i opadów, na ogół deszczu. Po 10. zrobi się delikatnie chłodniej, temperatury przejdą przez zero stopni, ale na ogół zostaną na plusach.
Uwaga, w trzeciej dekadzie grudnia ma być załamanie pogody!
- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oczekuję większego ochłodzenia, w dniach 20 - 25 temperatury minimalne mogą spaść do -12 st. C, także w ciągu dnia zapowiada się mróz. Niestety, na same święta (25 - 31 grudnia) spodziewam się gwałtownego załamania pogody! Granicą będzie 24., lub 25., wtedy oczekuję znacznego spadku ciśnienia, silnego wiatru oraz opadów śniegu, szybko przechodzącego w deszcz, przejściowo marznący! Jest słaba szansa że Wigilia będzie biała, potem niestety duże ocieplenie, nawet do około +10 stopni w ostatnich dniach grudnia - dodaje pan Marcin. - W Tatrach pojawi się przejściowo halny, a na nizinach wiatr może osiągać prędkości orkanu! Możliwe będą straty w drzewostanie i energetyce. A więc święta Bożego Narodzenia 2015 będą nie tylko po wodzie, ale także w wyjątkowo silnej turbulencji! Sylwester i Nowy Rok nie przyniosą istotnych zmian, choć będzie trochę spokojniej.