Zobacz wideo: Co zrobić z choinką po świętach?
W lipcu 2019. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, powołał Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania. Ochrona praw i zapewnienie bezpieczeństwa osobom zagrożonym wykluczeniem stanowią realizację wizji i celów strategicznych miasta ze Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Jednym z głównych zadań tej rady jest właśnie wypracowanie programu na rzecz równego traktowania dla miasta Bydgoszczy.
Prezydent Bydgoszczy podpisał Kartę Różnorodności
- Rada spotyka się regularnie - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Dyżuruje też, czekając na zgłoszenia mieszkańców w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 16-18. Zgłasza również pewne inicjatywy, podejmuje uchwały i stanowiska. Jednym z wniosków Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania był wniosek do prezydenta miasta o podpisanie Karty Różnorodności i taką kartę prezydent właśnie podpisał.
Jak podkreśla Iwona Waszkiewicz, Urząd Miasta Bydgoszczy jest również sygnatariuszem programu Karty Różnorodności.
- Program polega przede wszystkim na wdrażaniu i promowaniu idei równości i różnorodności w miejscu pracy - mówi Iwona Waszkiewicz. - Urząd Miasta jako ambasador tych działań równościowych będzie wzorem dla innych instytucji i pracodawców. Każdy pracodawca, firma prywatna, urząd czy instytucja może do takiego programu przystąpić. Pełna deklaracja i zasady programu są na stronie ratusza.
Głównym zadaniem bydgoskiej rady jest wypracowanie programu na rzecz równego traktowania mieszkańców Bydgoszczy.
- Właśnie do pierwszej części tego programu przystępujemy, czyli opracowania diagnozy oraz wypracowania rekomendacji i kierunków do szczegółowego programu dla mieszkańców naszego miasta - mówi Iwona Waszkiewicz.
W najbliższych miesiącach skupimy się na przygotowaniu diagnozy dla Bydgoszczy. Przeanalizujemy dostępne dane i przystąpimy do kolejnego etapu, w który zaangażujemy całą Radę ds. Równego Traktowania, organizacje pozarządowe - mówi dr Anna Strzałkowska z Uniwersytetu Gdańskiego.
Do współpracy ratusz zaprosił ekspertkę - dr Annę Strzałkowską z Uniwersytetu Gdańskiego.
- To osoba, która ma bogate doświadczenie w pracach nad politykami równościowymi - mówi Iwona Waszkiewicz. - Chcemy sprawdzić jak w Bydgoszczy wyglądają sprawy związane z nietolerancją i dyskryminacją. Czy są takie przejawy w obszarze przesłanek ustawowych takich jak: wiek, płeć, niepełnosprawność, religia, światopogląd, pochodzenie i narodowość czy orientacja seksualna. Po dokonaniu pełnej diagnozy i wypracowaniu rekomendacji będziemy mogli przystąpić do szczegółowego opracowywania konkretnych zadań, terminów, instytucji i osób, które będą za te działania odpowiedzialne.
Trzy etapy prac nad programem na rzecz równego traktowania dla Bydgoszczy
- Największe miasta w Polsce podejmują działania na rzecz praw człowieka, powstają nowe Rady ds. Równego Traktowania - mówi dr Anna Strzałkowska. - Bez wątpienia Bydgoszcz jest w czołówce takich miast, jak: Warszawa, Gdańska, Wrocław, Kraków czy Łódź.
Ekspertka podkreśla też, że polityka równościowa to polityka progresywna, czyli taka gdzie żadnego mieszkańca i mieszkanki nie pozostawia się z tyłu.
- W najbliższych miesiącach skupimy się na przygotowaniu diagnozy dla Bydgoszczy - mówi dr Anna Strzałkowska. - Przeanalizujemy dostępne dane i przystąpimy do kolejnego etapu, w który zaangażujemy całą Radę ds. Równego Traktowania, organizacje pozarządowe.
Dr Anna Strzałkowska proponuje rozłożenie prac na 3 etapy. Pierwszy, który potrwa do maja, to przygotowanie diagnozy sytuacji grup narażonych na wykluczenie i wyznaczenie ogólnych kierunków działań dla miasta, które staną się podstawą prac nad drugim etapem - operacyjnymi rekomendacjami dla Bydgoszczy. Trzeci, ostatni etap prac, to konsultacje społeczne i próba weryfikacji wypracowanych założeń.
