W uroczystości wzięli udział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałkowie Dariusz Kurzawa i Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda Michał Koniuch oraz radni województwa Ewa Mes i Marek Domżała.
– Był chłopem z krwi i kości, człowiekiem, który nigdy nie zapomniał skąd się wywodzi i kogo reprezentuje. Ukochał swój lud, ale ponad interes chłopów przedkładał miłość do ojczyzny. Składam hołd wielkiemu przywódcy, wielkiemu Polakowi Wincentemu Witosowi – mówił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem marszałek Piotr Całbecki.
Trzykrotny polski premier urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w Małopolsce, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Wincenty Witos stał się jednym z liderów ruchu ludowego, posłem na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa (Reichsratu).
Centralne krajowe uroczystości rocznicowe odbyły się 14 stycznia w Wierzchosławicach, gdzie znajduje się grób Witosa. Polityk zmarł w październiku 1945 w Krakowie. Jego pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją ruchu ludowego, tłumny kondukt pogrzebowy przebył pieszo drogę Kraków-Wierzchosławice.
Park Ludowy im. Wincentego Witosa powstał w latach 50-tych XX wieku na miejscu cmentarza ewangelickiego. O fakcie istnienia cmentarza w tym miejscu informuje pamiątkowa tablica. W 2019 r. miasto zakończyło I etap rewitalizacji parku, który objął obszar o powierzchni 4,1 ha. Wyremontowane zostały prawie wszystkie alejki.
W 2024 r. planowane jest rozpoczęcie II etapu rewitalizacji, który obejmie m.in. wprowadzenie ruchu pieszego na terenie nie objętym I etapem, dalsze nasadzenia drzew i krzewów czy montaż nowego oświetlenia i kolejnych elementów małej architektury (ławek, koszy).
