Pod tą nazwą kryje się szesnastodniowe wojskowe szkolenia podstawowe ochotników, którzy zgłosili się do rekruterów i wojskowych komend uzupełnień, chcąc wstąpić do szeregów Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Już w piątek - 13 stycznia, na Pomorzu powitamy pierwszych tegorocznych ochotników, którzy przeszli procedurę rekrutacyjną i stawią się na szkolenie podstawowe – mówi mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. - Przyszli kandydaci na żołnierzy rozpoczną swoje „szesnastki" w kolejne weekendy w ramach projektu „Ferie z WOT”, dedykowanego przede wszystkim uczniom, studentom oraz nauczycielom, którzy czas przerwy w nauce chcą aktywnie wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności i zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Oprócz Pomorza powołania odbędą się w województwie lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim i wielkopolskim.
Zobacz też: Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu jest już na linii startu! Budowa ma ruszyć w tym roku
- To ostatni moment, by zgłosić się na „Ferie z WOT” - wtóruje por. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Projekt stworzony został z myślą o pełnoletniej młodzieży i studentach, którzy zakończyli sesję zimową i mają przerwę międzysemestralną. „Ferie” w 12. WBOT rozpoczynają się 27. stycznia. Należy zaznaczyć, że nie są to wakacje a trening wojskowy, który zakończy się egzaminem z „pętli taktycznej” i uroczystą przysięgą. Projekt jest ukłonem w stronę młodych ludzi, którzy chcą służyć w WOT, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z nauki kosztem szkolenia.
W tym roku po raz pierwszy szkolenie odbędzie się w najmłodszym batalionie 12. WBOT - 152. batalionie lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim. Pierwszego dnia rekruci będą dopełniać ostatnich formalności, pobiorą mundury i sprzęt. Za to już kolejne dni zajmą im kilkunastogodzinne treningi.
- Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki – wyjaśnia por. Anna Jasińska – Pawlikowska. - Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, pracy z mapą, a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie. „Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze trzy lata, nim osiągną gotowość bojową.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
