https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Chojnicach drogowy sabotaż prowadzi do kar

Arkadiusz Marciszek
Worywanie się w pas drogowy jest zagarnianiem gminnej własności,  ale najgorsze jest to, że takim działaniem niszczy się strukturę drogi, pozbawia się nawierzchnię asfaltową odwodnienia.
Worywanie się w pas drogowy jest zagarnianiem gminnej własności, ale najgorsze jest to, że takim działaniem niszczy się strukturę drogi, pozbawia się nawierzchnię asfaltową odwodnienia. pixabay
Właściwie wszyscy narzekają na stan dróg, których właścicielem jest gmina. Są jednak rolnicy, którzy z premedytacją takie drogi niszczą.

- To już przekracza wszystkie granice. Wydajemy miliony złotych na budowę lub naprawę dróg, a niektórzy rolnicy traktują ziemię w pasie drogowym jak swoją działkę, czas z tym skończyć! - mówi Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.

Worywanie się w pas drogowy jest zagarnianiem gminnej własności, ale najgorsze jest to, że takim działaniem niszczy się strukturę drogi, pozbawia się nawierzchnię asfaltową odwodnienia. W konsekwencji woda zamiast spływać - stoi na drodze, a zimą zamarza. Cząsteczki lodu rozsadzają strukturę asfaltu. W przypadku traktów gruntowych czy tłuczniowych stojąca woda rozmywa drogę.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Pieniądze wydawane na wyprofilowanie drogi obracają się wniwecz. Niby wszyscy rolnicy o tym wiedzą, ale chciwość na grunt popycha niektórych do worywania się w drogowy pas. - Nie rozumiem takiego postępowania. Wspólnie z powiatem i policją podejmujemy zdecydowane działania. Zaczynamy akcję odnawiania granic. Będziemy wkopywać wyższe słupki, aby nie było już wątpliwości i powodów do tłumaczenia się, „że nie wiedziałem, gdzie jest granica” - mówi wójt Szczepański.

Wkopywanie nowych słupków nie jest tanie, ale i tak opłaca się bardziej niż łatanie nawierzchni po roztopach. Koszt odnowienia słupka geodezyjnego to 175 zł.

Zapewne nie obędzie się bez kar. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 48 ust. 1 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne mówi, że kto wbrew przepisom art. 15 tej ustawy niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych podlega karze grzywny.
Smutne jest to, że trzeba posuwać się do takich akcji, żeby przywrócić porządek.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska