Na początku kwietnia tego roku uszkodzona została jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji uzdrowiska, czyli słynna fontanna „Grzybek”. Pękł i przełamał się kielich wykonany z betonu i stali, a symbol Ciechocinka spowiła niebieska plandeka.
Na wydanie pozwolenia na remont odtworzeniowy czaszy i trzonu fontanny przez Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ciechocinek czekało do 13 lipca.
Zobacz także:„Grzybek” w Ciechocinku mocno uszkodzony. Symbol miasta pod plandeką
W poniedziałek 6 sierpnia turyści oraz mieszkańcy wreszcie dostrzegli światełko w tunelu. Tego dnia nastąpiło przekazanie fontanny „Grzybek” wykonawcy, który zajmie się jego odbudową.
Do końca sierpnia będzie trwało przygotowanie formy fontanny. – W odlewanej, żelbetonowej wersji „Grzybek” istnieje od połowy 1925 r. W tym czasie powstało 5 jego mutacji, które z czasem zostały strawione przez solankę – informuje Mariusz Krupa, członek zarządu PUC. – Średnio trwało to około 18 lat. Szósta wersja fontanny zostanie przygotowana w taki sam sposób, pod nadzorem konserwatora zabytków.
Koniec prac nad odbudową przewiduje się na przełom września i października, jednak nie ustalono jeszcze sztywnej daty. – Zajmie to prawdopodobnie ponad 8 tygodni – dodaje Mariusz Krupa. – Jednak istnieje czynnik pogodowy, na który musimy brać poprawkę.
FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?