Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W co najchętniej grają Polacy? To najbardziej popularne i lubiane gry wideo [lista]

Filip Wołek
Filip Wołek
Rozrywka cyfrowa jest jedną z najczęściej wybieranych - w co chętnie gramy?
Rozrywka cyfrowa jest jedną z najczęściej wybieranych - w co chętnie gramy? Pixabay
Od lat branża gier wideo ulega coraz szybszym zmianom oraz rozwojowi – wpływają na to nowe technologie oraz tytuły przykuwające oczy całego świata. Rodzimy rynek gier tonie w oceanie światowych premier, jednak trafiają się produkcje, które zaskakują cały świat. W co najchętniej grają Polacy?

W lutym branża growa powitała długo wyczekiwaną premierę – w Europie zadebiutowała darmowa gra osadzona w świecie fantasy o tytule Lost Ark. Jest to produkcja łącząca w sobie elementy wieloosobowego RPG - na początku przygody należy wybrać jedną z osiemnastu klas postaci. Tytuł ten swoją światową premierę miał pod koniec 2019 roku, jednak dopiero teraz twórcy zdecydowali się na rozszerzenie serwerów o Europę. Gra cieszy się olbrzymim zainteresowaniem – jest ono na tyle duże, że od samej premiery gracze czekają w wirtualnych kolejkach, sięgających niekiedy wielu godzin.

Miliony aktywnych graczy jednocześnie

- Od premiery zainteresowanie tytułem zasadniczo nie maleje, zachodni gracz o dziwo nie odbił się od produkcji tak jak przypuszczano – komentuje Patryk, wszechstronny gracz z długoletnim stażem. – Po godzinie 18 liczba graczy regularnie utrzymuje się blisko jednego miliona.

- W kwestii kolejek, dużo zależy od streamerów oraz serwerów, na których grają – tłumaczy Patryk. - Niekiedy kolejki liczą nawet 18 tysięcy graczy, co przekłada się, na co najmniej 2 godziny czekania.

Setki tysięcy graczy wyruszyły w wyjątkową podróż - ilu graczy jednocześnie było w grze?
Setki tysięcy graczy wyruszyły w wyjątkową podróż - ilu graczy jednocześnie było w grze? Lost Ark, Smilegate RPG.

Na podium gier wieloosobowych nie mogło zabraknąć Counter-Strike: Global Offensive. Jest to przedstawiciel jednej z kultowej serii gier, w którą zagrywano się jeszcze za czasów kafejek internetowych. Dzięki regularnym turniejom oraz wielu gwiazdom ze świata E-sportu produkcja nieprzerwanie od 9 lat przyciąga bardzo duże grono zainteresowanych, po dziś dzień liczba graczy oscyluje w granicy 900 tysięcy. Jedna z największych imprez przyciągająca fanów tego tytułu odbywa się w katowickim Spodku. Podczas ostatniego IEM (Intel Extreme Masters), którego finał miał miejsce w ostatni weekend lutego wyłoniono zwycięską drużynę – wygrała założona w 2010 roku drużyna FaZe. Całkowita pula nagród w tym turnieju wynosiła 1 000 000 dolarów.

Gry konsolowe w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Polskie produkcje na długie wieczoru

Ponownym zainteresowanie cieszy się Cyberpunk 2077, który za sprawą dużej aktualizacji uzyskał drugie życie. CD Projekt Red skupił się na poprawkach oraz wprowadzono szereg usprawnień, które cieszą się raczej pozytywnymi opiniami.

- Po udostępnieniu aktualizacji 1.5 w raz z wersją na konsole nowej generacji zauważyliśmy wzrost zainteresowania Cyberpunkiem 2077 – informuje Marta Piwońska, PR Projekt Manager CD Projekt Red. - Potwierdzają to choćby statystyki obecnie grających na Steamie, jak również zainteresowanie wersją próbną gry, którą każdy może pobrać na PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Liczymy, że po kolejnych pozytywnych ocenach graczy jeszcze więcej osób zdecyduje się na podróż do Night City i zakup gry.

Dzielnice Night City można przemierzać na różne sposoby. Jakie nowości zawitały do Cyberpunk 2077?
Dzielnice Night City można przemierzać na różne sposoby. Jakie nowości zawitały do Cyberpunk 2077? Cyberpunk 2077, CD Projekt Red

Wielu graczy powróciło do Night City, żeby wraz z Johnny Silverhandem, – któremu wizerunku użyczył Keanu Reeves, rozwiązać jedną z najważniejszych spraw w życiu bohatera. Ogromna aktualizacja nie tylko wprowadziła nowości do wersji na komputery osobiste i konsole nowej generacji, ale skupiono się przede wszystkim na posiadaczach urządzeń z wcześniejszej generacji – poprawiona została optymalizacja oraz wydajność. Co więcej, każdy gracz posiadający własny egzemplarz Cyberpunka 2077 uzyskał cyfrową kolekcję grafik.

- Przedstawiony tuż po premierze gry plan nie uległ zmianie i wciąż zakłada zapewnienie wsparcia dla gry Cyberpunk 2077 – komentuje Marta Piwońska, PR Projekt Manager CD Projekt Red. - W tym dalszą optymalizację gry oraz rozwiązywanie problemów mogących mieć wpływ na jej wydajność, stabilność, rozgrywkę itd. Do tej pory udostępniliśmy już część bezpłatnych DLC w grze, dostępnych na wszystkich platformach obsługujących Cyberpunka 2077.

Wśród zmian i rozszerzeń znajdują się m.in. nowe apartamenty dla bohatera, nowy ekwipunek, możliwość zmiany wyglądu postaci i wiele więcej. Twórcy cały czas pracują nad udostępnieniem nowych, bezpłatnych treści dodatkowych.

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się produkcja o tytule Dying Light 2 - odpowiedzialne jest za nie wrocławskie studio Techland. Gracz wciela się w postać Aidena i wraz z nim trafia do świata opanowanego przez wirusa zmieniającego społeczeństwo w niebezpieczne kreatury. Względem poprzedniej odsłony produkcja wydaje się być prostsza. Dzięki temu gracze dużo częściej, a przede wszystkim chętniej eksplorując wirtualną krainę nocą. Z początkowych założeń to właśnie zwiedzanie okolic w porach nocnych miało cieszyć się największym zainteresowaniem – głównie za sprawą rosnącego poziomu trudności oraz zwiększonego ryzyka. Takie rozwiązanie pozwala poznać tytuł od zupełnie innej strony, to od gracza zależy czy chce poznać wyłącznie podstawę rozgrywki czy całość tego, co przygotowali twórcy – gracz potrzebuje 20 godzin na ukończenie głównego wątku fabularnego, natomiast ukończenie gry w 100% wymaga aż 500 godzin.

Najmłodsi też grają

Minecraft to produkcja, która mimo tego, że wydana została pod koniec 2011 roku cieszy się ogromną popularnością wśród osób najmłodszych. Mimo, że największe zainteresowanie tym tytułem jest za nami, to po dziś dzień wielu rodziców buduje wirtualne światy ze swoimi pociechami. Pozornie błahe podróże połączone z budowaniem miast mogą rozwinąć kreatywność – nie bez powodu, tytuł zrealizowany przez Mojang Studios przyrównywany jest przez wielu do plastikowych klocków, z których dawniej układało się pojazdy, pomniejsze lokacje, a nawet całe metropolie.

Świat z klocków można dowolnie wykreować - ograniczeniem jest wyobraźnia.
Świat z klocków można dowolnie wykreować - ograniczeniem jest wyobraźnia. Minecraft, Mojang Studios

Tytuł ten oferuje dwa główne tryby gry: kreatywny oraz przetrwania. Ten pierwszy skupia się wyłącznie na rozbudowie i pozwala tworzyć szalone konstrukcje, pomijając aspekt zbieractwa. Przetrwanie zaś jest trybem dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy są nastawieni na aspekty związane z m.in zbieraniem pożywienia.

Minecraft jest nie tylko ciekawym pomysłem na budowanie dziecięcej kreatywności, to również ciekawe narzędzie edukacyjne. Widać to chociażby po stale rosnącej ilości projektów, które mogą wykształcić w młodym użytkowniku zupełnie nowe umiejętności, np. dzięki prostym instalacjom uczniowie mogą poznać podstawy programowania i kodowania.

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska