Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Achilles może przyćmić Kopernika? Tak kujawsko-pomorskie gry celują w światowy rynek. Praca dla zdolnych programistów!

Filip Wołek
Filip Wołek
Podczas rozgrywki w Achilles: Legends Untold staniemy pod turami Troi
Podczas rozgrywki w Achilles: Legends Untold staniemy pod turami Troi Dark Point Games
Toruńskie studio Dark Point Games w swoim debiucie zaszokowało – premierowy trailer w ciągu tygodnia został obejrzany niespełna 270 tysięcy razy. Regionalne studio ma szansę rozsławić Kujawy i Pomorze wśród graczy interesujących się historią starożytnej Grecji. Jak sukces gamedevu może przełożyć się na nasz region?

Kujawy na mapie światowych trendów

- W szerszej perspektywie, rozwój gamedevu w Toruniu i Bydgoszczy jest świetną okazją dla regionu pod względem wizerunkowym – komentuje Paweł Waszak, prezes spółki Dark Point Games. - Sukces miejscowych firm wpłynie pozytywnie na postrzeganie naszego województwa, jako atrakcyjnego zawodowo. W przyszłości Kujawsko-Pomorskie może być ciekawą alternatywą dla gamedeveloperów, zwłaszcza z północnej Polski.

Studio Dark Point Games powstało w 2019 roku, a w ciągu ostatnich tygodni zrobiło się o nim naprawdę głośno. Ich debiutancki tytuł to Achilles: Legends Untold, który obecnie jest w fazie beta. Łączy on w sobie kilka gatunków gier: hack&slash, RPG oraz souslike. Produkcja może spodobać się zarówno weteranom, jak i początkującym. Podczas wędrówki gracz napotka postacie znane z lekcji historii: między innymi Hektora oraz Parysa, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Tytuł zrealizowany został z perspektywą izometryczną, a podczas rozgrywki staniemy m.in. pod murami Troi. Gracze będą mogli sprawdzić w akcji autorski system GAIA (Group AI Action) – system sztucznej inteligencji odpowiedzialny za interakcje między grupą postaci.

Najpopularniejsza gra z Kujaw i Pomorza?

Dark Point Games podeszło do projektu w sposób ambitny, celujący w rynek ogólnoświatowy. W produkcję zaangażowane jest kilka osób z naszego regionu. Duża część zespołu odpowiedzialna za tytuł, to osoby doświadczone, które współtworzyły wiele popularnych produkcji: chociażby jedną z najgłośniejszych gier wywodzących się z Bydgoszczy, czyli Real Boxing 2. Bydgoska produkcja od studia Vivid Games znajdującego się przy ulicy Gdańskiej w chwili pisania tekstu została pobrana łącznie na urządzeniach z androidem ponad 10 mln razy.

Duże oczekiwania i proporcjonalne liczby

Mimo, że do światowej premiery przyszło jeszcze poczekać, to toruńskie studio może pochwalić się bardzo dobrym startem. O ich nadchodzącym tytule mówiły największe zagraniczne media branżowe, a ponad to znalazło się wiele osób chcących sprawdzić tytuł samemu. Za pośrednictwem Discorda – platformy komunikacyjnej, osoby zainteresowane mogły zgłosić się do darmowych beta testów.

- Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego odbioru bety Achilles: Legends Untold – poinformował Paweł Waszak, prezes spółki Dark Point Games. - W pierwszych trzech dniach zamkniętych testów, tytuł osobiście sprawdziło kilka tysięcy graczy, a ponad 350 tysięcy widzów obejrzało fragmenty rozgrywki, śledząc influencerów na platformie Twitch.tv. Trailer Achilles: Legends Untold pojawił się na największym portalu o tematyce gamingowej - IGN. Dotychczas obejrzało go blisko 280 tysięcy osób. Na końcowe wyniki musimy jeszcze poczekać, ponieważ beta trwa do 10.02. Debiut gry Achilles: Legends Untold w wersji Early Access na platformie Steam planujemy jeszcze w Q2 2022.

Jak możemy przeczytać, tytuł oraz jego debiut w fazie wczesnego dostępu, zaplanowany został na drugi kwartał bieżącego roku. Według wcześniejszych doniesień produkcja zaoferuje wiele godzin rozgrywki dla pojedynczego gracza oraz tryb współpracy.

Doświadczenie i komunikacja kluczem do sukcesu

Ostatnie lata dość znacząco zmieniły model pracy wielu firm. W miarę możliwości pracodawcy zdecydowali się na pracę w modelu zdalnym, który ma swoje wady oraz zalety. Podstawą przy tworzeniu długoterminowych projektów jest komunikacja między pracownikami oraz społecznością. Obecnie czasu do premiery gry jest coraz mniej, a studio na bieżąco kontaktuje się z testerami, którzy przekazują swoje spostrzeżenia.

- Tworzenie gier jest bardzo złożonym procesem, wymagającym ogromnej wiedzy technicznej oraz artystycznego zacięcia – tłumaczy Paweł Waszak, prezes spółki Dark Point Games. - Zespoły są coraz większe i potrzebują coraz więcej doświadczonych specjalistów, jednak nasz rynek jest ograniczony pod względem ich liczby. Pandemia pokazała nam, że gamedev może szukać ich na całym świecie i nie musimy się ograniczać do jednego biura. Wierzymy jednak, że jest to wspólna praca, odpowiednie relacje i komunikacja w zespole istotnie wpływają na końcowy wynik naszych działań.

Jeżeli w Kujawsko-Pomorskim będzie powstawało więcej gier, możliwe, że przełoży się to na przyszłe miejsca zatrudnienia dla młodych i uzdolnionych programistów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska