Aż 85 proc. gospodarstw domowych w gminie Świecie ma dostęp do kanalizacji. To bardzo dobry wynik zważywszy, że średnia dla województwa kujawsko-pomorskiego jest aż o 23 proc. niższa. Świadczący on również o tym, że Świecie szczególną uwagą przykłada do ochrony środowiska. Brak sieci ściekowej wiązał się ze niekontrolowanym zrzutem nieczystości w obszarach najbardziej atrakcyjnych turystycznie. Jest też drugi powód, dla którego sprawa jest godna wyjątkowej uwagi. Dobrze rozwinięta sieć sanitarna stanowi niezbędny czynnik do prowadzenia działalności gospodarczej oraz stymuluje jej rozwój.
W dolinach trzeba pompować
Niedawno podpisano ostatnie protokoły dotyczące zakończenia budowy kanalizacji w: Grucznie, Chrystkowie, Kosowie, Dworzysku i Sulnówku. Wspomniane zadanie zaczęto realizować w grudniu 2005 roku i wiązało się z ułożeniem rur w miejscowościach: Gruczno, Chrystkowo, Kosowo, Dworzysko, Sulnówko oraz kanalizacji deszczowej w Grucznie.
Ścieki będą trafiać do oczyszczalni ścieków. Ze względu na znaczne odległości oraz ukształtowanie terenu zaprojektowano sieć grawitacyjno-ciśnieniową z przepompowniami. Nieczystości z Gruczna, Dworzyska, Chrystkowa i Kosowo przepływają kolektorem odpływowym do kanalizacji zbiorczej, odprowadzającej ścieki ze Strefy Rozwoju Gospodarczego Vistula Park, a stamtąd przepompowywane są do oczyszczalni ścieków Mondi. W przypadku gospodarstw w Sulnówku oraz ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Deczno, ścieki tłoczone są do kolektorów grawitacyjnych i dalej rurociągiem odprowadzane do sieci w miejscowości Sulnowo, skąd włączone są do kanalizacji sanitarnej miejskiej.
Prace wykonała firma Eltor. Ta sama, której powierzono budowę sieci w: Czaplach, Wiągu i Ernestowie. Przed dwoma laty gmina skanalizowana była w 81,9 proc. Teraz ten wynik udało się podnieć do 85 proc.
Realizacja tego zadania skutkować będzie zmniejszeniem zanieczyszczenia wód i powierzchni ziemi, podniesieniem warunków higienicznych życia mieszkańców wsi, ułatwieniem pracy gospodarstwom hodowlanym oraz wpłynie na rozwój i poprawi warunki funkcjonowania firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw agroturystycznych. Objęcie systemem kanalizacji wsi leżących w bezpośredniej bliskości jeziora Deczno, głównego miejsca letniego wypoczynku i rekreacji mieszkańców Świecia, uchroni je przed spływem zanieczyszczeń jak również podniesie turystyczną atrakcyjność terenów rekreacyjnych.