Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dużych miastach każdy głos waży, czy lista będzie brana pod uwagę w podziale mandatów

(jz)
W małych gminach sprawa jest jasna. W wyborach większościowych wygrywa ten, kto dostanie najwięcej głosów

Proporcjonalny podział mandatów

fot. J. Pruss / archiwum, infografika J. Chamier-Gliszczyński
fot. J. Pruss / archiwum, infografika J. Chamier-Gliszczyński

fot. J. Pruss / archiwum, infografika J. Chamier-Gliszczyński

W wyborach proporcjonalnych sprawa się komplikuje. A takie właśnie mamy w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, do rad powiatów i sejmiku wojewódzkiego. Zgodnie z ordynacją wyborczą, w podziale mandatów biorą udział listy tylko tych komitetów, które na terenie gminy (powiatu, województwa) uzyskały co najmniej 5 proc. ważnych głosów.

Najpierw komisja musi ustalić liczbę ważnych głosów na obszarze całej gminy (powiatu, województwa), by obliczyć 5-proc. próg wyborczy. Następnie sprawdza, które listy go przekroczyły i tylko te bierze pod uwagę w podziale mandatów w poszczególnych okręgach.

Przeczytaj również: Nie musisz wybierać tam, gdzie jesteś zameldowany. Zostań wyborcą tam, gdzie mieszkasz.

Pokażmy to na przykładzie.

W mieście Pięknym w wyborczą niedzielę do urn pofatygowało się 121 745 mieszkańców, którzy oddali 120 830 ważnych głosów. Na tej podstawie komisja oblicza 5-proc. próg. Wynosi on 6041,5.

W wyborach w mieście Pięknym brało udział 10 list , które uzyskały ważnych głosów: lista A - 5201; lista B - 3803; lista C - 3268; lista D - 14005; lista E - 24751; lista F - 46203; lista G - 16374; lista H - 3402; lista I - 2100; lista J - 1723. Z powyższego wynika, że 5-proc. progu wyborczego (co najmniej 6042 głosy) nie przekroczyły listy: A, B, C, H, I, J. One nie będą brane pod uwagę w podziale mandatów.

Teraz komisja dzieli mandaty w poszczególnych okręgach. Liczbę głosów, które lista dostała w danym okręgu dzieli się kolejno, przez 1, 2, 3, 4, 5, 6 itd. - tak przewiduje ordynacja wyborcza. Uzyskane wyniki - kolejno od największego - wskazują, ile jakiej liście przypada mandatów.

Załóżmy, że w jednym z okręgów miasta Pięknego mamy do podziału 6 mandatów. Listy biorące udział w ich podziale dostały w tym okręgu: lista D - 2663 głosy; lista E - 6003 głosy; lista F - 7344 głosy; lista G - 3971 głosy.

Każdą z tych liczb dzieli się kolejno przez 1, przez 2, przez 3 i tak dalej. Ilorazy podajemy w naszej infografice. Sześć największych ilorazów to sześć mandatów. Do której z list należy wynik - ta otrzymuje mandat.

Z naszego zestawienia wynika, że listy E i F otrzymają po 2 mandaty, a listy D i G - po jednym.
Tak samo dzieli się mandaty w pozostały okręgach gminy (powiatu, województwa).
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska