Z danych Urzędu Stanu Cywilnego na 31 grudnia 2014 roku wynika, że w gminie Świecie mieszka 32 465 osób. Rok temu było to 32 651.
- Jednak faktycznie w ciągu ostatniego roku nie ubyło aż tylu mieszkańców - zastrzega Andrzej Krawański, kierownik USC. - Mniejsza liczba zameldowanych to wynik reformy śmieciowej. Mieszkańcy dopełnili zaległe formalności meldunkowe, bo nie chcieli płacić więcej za odpady. Wymeldowali więc dzieci, które od dawna mieszkają w Anglii.
Niezmiennie większość stanowią kobiety. 31 grudnia było ich 17 021 na 15 444 mężczyzn. - To tendencja utrzymująca się od lat, zarówno w mieście, jak i na wsi - dodaje Krawański. - Kobiet jest więcej i żyją dłużej. Co rok bywam na urodzinach stulatków i głównie są to panie.
Skoro o płci pięknej mowa, warto dodać, że najczęściej rodzą się w gminie Świecie Julie i Zuzanny, potem Amelie, Leny, Zosie i Wiktorie. Wśród imion męskich najpopularniejszy jest Kacper, następnie Jakub i Filip.
2015 rok przyniesie zmiany w ustawie o dowodach osobistych i ewidencji ludności. - Dowody wydaje się na 10 lat, a od marca będą obowiązywały nowe - przypomina Krawański. - Chciałbym uczulić wszystkich mieszkańców, którym mija dekada z tym samym dowodem, żeby nie występowali o nowy na ostatnią chwilę. Można to załatwić nawet pół roku wcześniej.
Krawański podkreśla, że nie ma obowiązku wymiany dowodów na nowy wzór, jeśli dokument mamy krócej niż 10 lat. - Po prostu każdy, kto będzie wyrabiał dowód po 1 marca, dostanie już nowy wzór - uściśla.
Różnicą będzie m. in. brak miejsca zameldowania.
- Dla jednych to dobrze, dla innych nie. Z pewnością wydłuży to załatwienie wielu formalności, bo w razie konieczności przedstawienia miejsca meldunku, trzeba będzie wystąpić o stosowne zaświadczenie - uczula Krawański.
Czytaj e-wydanie »