Przypomnijmy, Rada Gminy w Unisławiu zdecydowała o powołaniu Unisławskiej Administracji Domów Mieszkalnych. To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która podlega gminie Unisław i odpowiada za przeprowadzenie procesu budowy bloku, sprzedaż mieszkań, a także - później - za bieżące utrzymanie obiektów.
- Zerwany dach, zalane piwnice, powalone konary - to skutki wiatru, burzy, deszczu.
- W Chełmnie odbyły się 2. Długodystansowe Zawody Pływackie Jeziora Starogrodzkiego
- W Chełmnie zorganizowano X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem. Zdjęcia
- Tak wyglądał Jarmark Jaszczurczy w Chełmnie. Wielu wystawców. Zdjęcia
- Unisławska Administracja Domów Mieszkalnych Spółka z o.o. ma za zadanie wybudować dwa bloki w Unisławiu - mówi Jakub Danielewicz. - Projekt budynków powstanie do końca 2021 roku. Następnie zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Liczymy, że w pierwszym kwartale 2022 roku spółka to pozwolenie dostanie.
Co ciekawe, w jednym z nich powstaną gabinety medyczne.
- Rozmawiałem z kierownikiem Gminnego Ośrodka Zdrowia w Unisławiu, Zbigniewem Maniszewskim, który sygnalizował, że ośrodek zdrowia robi się za ciasny. Stąd 100 metrów powierzchni w jednym z bloków zostanie przeznaczone na gabinety stomatologiczny, ginekologiczny - dodaje Jakub Danielewicz. - Zatem parter jednego z budynków dostosowany zostanie do potrzeb prowadzenia działalności leczniczej, na pewno wysokość pomieszczeń będzie wyższa - wyniesie 3 metry.
Jak mówi wójt, projektant przedstawił trzy wstępne koncepcje zaprojektowania budynku. Jednak w jednej był problem z doświetleniem mieszkań, w drugiej - za dużo było powierzchni betonowej.
Ogromne zainteresowanie zakupem mieszkań w Unisławiu
- W obu budynkach będą windy, zostaną dostosowane one do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych - zapowiada wójt. - W dwóch blokach powstanie 30 mieszkań, a zainteresowanie już jest ogromne - chętnych mamy 40 osób. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, zbudujemy kolejne budynki wielorodzinne. Skoro deweloperzy mogą to nam też powinno się udać. Jako gmina dysponujemy przecież własnymi gruntami - w dobrych lokalizacjach. Mieszkańcy, jak również gmina, mogą na tym tylko skorzystać. Możliwość zakupu mieszkań, ich dostępność, to będzie atut, który przyciągał będzie do zamieszkania u nas. Rozmawiałem z dwoma bankami jak sfinansować inwestycję. Kredyt nie będzie problemem. Wkładem własnym jest gminny grunt, dołożymy także środki z budżetu gminy.
Wójt nie kryje, że ceny m.in. materiałów budowlanych, tak szybko się zmieniają, że trudno teraz określić, jaki za kilka miesięcy może być koszt zbudowania bloków i cena mieszkań.
- Dziś szacunkowy koszt zbudowania 1400 metrów czynnej biologicznie powierzchni mieszkalnej to 6 mln złotych - informuje Jakub Danielewicz. - Dopiero jak będzie projekt, zostanie wykonany kosztorys. Budynki będą na pewno trzykondygnacyjne, w każdym znajdzie się po 15 mieszkań. Każdy blok będzie miał jedną klatkę schodową i jedną windę. Po konsultacjach z zainteresowanymi wiemy, że większość chciałaby kupić kawalerki - jedno- lub dwupokojowe. Pytamy o to przed zleceniem projektu, bo oczekiwania zainteresowanych zakupem są tu kluczowe. Jest wiele osób wracających z zachodu, które nie chcą budować domów, wolą mieszkania.
Zdaniem wójta, na przełomie 2023/2024 roku bloki powinny być gotowe do zamieszkania.
