Spotkanie członków Lipnowskiej Grupy Literackiej zainicjowała gmina Wąpielsk. Na zaproszenie odpowiedziało aż dziesięcioro poetów z różnych miejscowości m.in. Czernikowa, Skępego, Lipna, Obrowa, Suradówka. Motywem przewodnim wieczoru był wydany we wrześniu, z okazji 30-lecia istnienia Lipnowskiej Grupy Literackiej, tomik poezji zatytułowany „Poczta głosowa sumienia”.
Poezja przyciągnęła do GOK-u
Celem Lipnowskiej Grupy Literackiej jest promocja twórczości poetów związanych z Ziemią Dobrzyńską. Jednym z artystów należących do tej grupy jest mieszkaniec gminy Wąpielsk – historyk i poeta Zbigniew Żuchowski. W wydanie zbioru „Poczta głosowa sumienia” włączyły się samorządy, w tym również Wąpielsk.
W GOK-u swoją twórczość zaprezentowali: Agnieszka Jabłońska, Czesława Krystyna Chojnicka, Józef Wachowski, Zbigniew Żuchowski, Dariusz Chrobak, Sławomir Ciesielski, Jan Manewicz, Bożena Staśkowska, Wiesława Cybulska i Denisa Miljkovic-Lewandowska.
– Wieczór poetycki zdarza się rzadko w gminie wiejskiej, dlatego jest mi bardzo miło, że mogłem się przyczynić do zorganizowania tego kulturalnego wydarzenia – tłumaczył wójt gminy Wąpielsk Dariusz Górski. – To spotkanie jest wspaniałą formą spojrzenia na rzeczywistość opisaną oczami poetów.
Słodki poczęstunek zapewniły panie z kół gospodyń wiejskich z Kiełpin i Wąpielska. Na koniec wójt Górski i sekretarz urzędu Agnieszka Matyjasik podziękowali artystom za zaangażowanie w rozwój lokalnej kultury.
Wakacje z Chopinem
To już kolejne w tym roku zetknięcie mieszkańców gminy Wąpielsk z kulturą wysoką. W lipcu mieli oni okazję wysłuchać kompozycji Chopina i Moniuszki w wyjątkowych, plenerowych warunkach.
Spotkanie muzyczne zatytułowane „Chopin en Vacances” są organizowane w powiecie rypińskim już od kilku lat. To pomysł Fundacji Ochrony Dziedzictwa, Kultywowania Tradycji, Wspierania Kultury i Rozwoju Lokalnego „Ziemia Dobrzyńska”, w który zaangażował się także gmina Wąpielsk.
– Wydarzenie wpisało się już w krajobraz gminy Wąpielsk – tłumaczy sekretarz gminy Agnieszka Matyjasik. – Takie jest założenie, aby cykl odbywał się w miejscach związanych z historią, zatem ruiny zamku w Radzikach Dużych idealnie korespondują z tym pomysłem.
Zainteresowanie jest na tyle duże, że gmina może tego rodzaju imprezy planować cyklicznie, jako stały punkt kulturalnego programu.
– Z kilku powodów te wydarzenia cieszą się ogromną popularnością. Pierwszy to na pewno bogaty program koncertu, który uwzględnia występy instrumentalne i wokalne. Także piękna przyroda powoduje, że przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy powiatu rypińskiego, ale i goście z Torunia czy Warszawy – podsumowuje Agnieszka Matyjasik.
Gmina Wąpielsk zapowiada już kolejne kulturalne inicjatywy.
